شای روتکوپف Shaye Rothkopf

شای روتکوپف Shaye Rothkopf

تاریخ تولد: 1910

لوویتچ, لهستان

جامعه‌ی یهودیان در شهر شای در استان لودز حدود یک سوم جمعیت شهر را تشکیل می‌دادند. شای خیلی جوان بود که پدرش در جنگ جهانی اول کشته شد. پس از مرگ پدرش، پدربزرگ و مادربزرگش به خانواده او کمک می‌کردند. زمانی که شای به سن نوجوانی رسید مادرش را هم از دست داد. پس از آن، او و خواهر و برادرانش با پدربزرگ و مادربزرگشان زندگی می‌کردند.

۱۹۳۳-۳۹: در زمان گذشته شنا ورزش مورد علاقه‌ی من بود و اکثر اوقات، من و دوستانم به کناره‌های رود ویستولا می‌رفتیم و شنا می کردیم. در شهر لودز من در یک شرکت که لوازم خانگی می فرخت، کار می کردم. من به دلیل آنکه همسرم اهل آن شهر بود به آنجا رفتم. عاشق صحبت کردن با مشتری‌ها و شناخت افراد جدید بودم. من و همسرم تولد پسرمان را جشن گرفتیم. در ۸ سپتامبر سال ۱۹۳۹، آلمان به لودز حمله کرد.

۱۹۴۰-۴۴: گتوی شهر لودز تا آوریل سال ۱۹۴۰ مسدود شده بود. خیلی از مردم از تیفوس می‌مردند. نازی‌ها کارخانه‌هایی برپا کرده بودند که یهودیان در ازای غذای ناچیزی در آن کار می‌کردند. همسر و پسر هفت ساله‌ی من را بردند و در حوالی لودز به ضرب گلوله کشتند. من به آشویتس و سپس به اردوگاه کار اجباری داخائو تبعید شدم.

در ۲۹ آوریل سال ۱۹۴۵، شای آزاد شد. او چهار سال را برای بهبودی از بیماری‌هایی که در اردوگاه‌ها دچار آن شده بود، در آلمان گذراند و در سال ۱۹۴۹ به ایالات متحده مهاجرت کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.