Shmuel David Bursztyn

Shmuel David Bursztyn

Doğum: 1874

Pultusk, Polonya

Shmuel, Orta Polonya'nın Pultusk kasabasında yaşayan ve Yidce konuşan dindar Yahudi bir aile tarafından yetiştirildi. 1890'ların sonlarında evlendi ve eşi Gisha ile birlikte Varşova şehrine taşındı. Shmuel, Zamenhofa Caddesi'nde bir fırın işletiyordu. 1920'de Bursztyn ailesi, sekiz çocuklarıyla birlikte şehrin Yahudi kesiminde bulunan 47 Mila Caddesi'ndeki iki yatak odalı daha büyük bir daireye taşındı.

1933–39: 1939'da Shmuel'in çocuklarından altısı büyümüş ve evi terk etmişti. Yalnızca en küçük oğlu ve kızı evdeydi. Shmuel işyerini satmış ve Varşova'nın en büyük koşer fırınlarından biri olan Kagan Fırını için çalışmaya başlamıştı. Almanya aynı yıl, 1 Eylül sabahının erken saatlerinde Polonya'yı işgal etti. Varşova dört hafta süren saldırılar sonucunda 28 Eylül günü Almanlara yenik düştü.

1940–42: Almanlar 1940 yılının Kasım ayında Varşova gettosunu kurduklarında Bursztyn'lerin dairesi kapatılan gettonun içinde kaldı. Shmuel fırında çalışmaya devam ediyordu. Burası da aynı zamanda gettonun içindeydi. En küçük oğlu Motl gettoda Almanların yönettiği bir fabrikada çalışıyordu. 18 Nisan 1942 şafağından önce Shmuel fırından eve doğru gelirken sokakta Alman askerleri tarafından yakalandı. Askerler, doğrudan gettonun Alman yönetimi tarafından denetlenmeyen işleri tehlikeye atanları tutukluyorlardı.

Shmuel, 1942 Nisan'ında Varşova'da Almanlar tarafından öldürüldü. 68 yaşındaydı. Üç ay sonra eşi Treblinka'daki imha kampına sürüldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.