Simcha Perlmutter

Simcha Perlmutter

Doğum: 1900

Horochow, Polonya

Simcha, Horochow kasabasında Yahudi bir ailenin altı çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Babası İbranice öğretmeniydi. Simcha mükemmel bir öğrenciydi. İsviçre, Fransa ve Almanya’daki üniversitelerde öğrenim gördükten sonra Lvov’daki üniversitede felsefe profesörü oldu. 1920’lerin başında evlendi. 1929’da onun ve eşi Fruma’nın Tchiya ve Shulamit adında iki kızı oldu.

1933–39: Simcha siyonistti ve 1930’larda özellikle Almanya’da Nazi Partisinin yükselişinden sonra Yahudi öğrencilerini Filistin’e [Aliyah Bet] yasa dışı göç etmeleri için cesaretlendiriyordu. Eylül 1939’da Simcha ailenin yurtdışına göçünü ayarlamaya çalışırken Almanlar Polonya’yı işgal etti. Üç hafta sonra Sovyetler Birliği [Nazi-Sovyet Paktı’nın sonucu olarak] Horochow’un bulunduğu Doğu Polonya’yı işgal etti. Sovyet işgaline karşın Simcha üniversitede ders vermeyi sürdürdü.

1940–41: Haziran 1941’de Almanya, Sovyet topraklarını işgal etti ve kısa sürede Horochow’a ulaştı. Yahudi bir entellektüel olarak Simcha, Alman işgal kuvvetleri tarafından taciz edilecek iyi bir hedefti. Alman askerler, Horochow’a ulaştıktan bir hafta sonra Perlmutter’lerin kapılarına dayandılar. Simcha geldiklerini gördü ve arka kapıdan kaçmaya çalıştı. Ancak buraya Ukraynalı nöbetçiler yerleştirilmişti ve evden çıkarken onu tutukladılar. Simcha, Horochow’un birçok ileri geleniyle birlikte sürgün edildi.

Ailesi bir daha Simcha’yı görmedi. Simcha’nın Dachau toplama kampına götürüldüğünü ya da Horochow’un dışında kurşuna dizildiğini düşünüyorlar.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.