Sophie Weisz

Sophie Weisz

Doğum: 23 Şubat 1927

Valea-lui-Mihai, Romanya

Sophie, şarap üretimi ve at arabası tekeri sanayisiyle bilinen Macar sınırına yakın bir köyde zengin Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Köyde birçok Yahudi tüccar vardı. Babası bir kereste deposunun sahibiydi. Sophie, ablası piyano çalarken evlerinin geniş salonunda dans etmeye bayılırdı.

1933–39: Babamın Yahudi anavatanına olan inancı tamdı ve Filistin’e ağaç dikilmesi ve orada yerleşkeler kurulması için para gönderiyordu. 10 yaşındayken köyümüzde sadece ilkokullar olduğu için Oradea yakınlarındaki bir okula yollandım. Ailemi özlememe karşın çok çalıştım ve eğlence için yüzüp buz pateni yaptım. Almanların Polonya’yı 1939’daki işgalinin ardından Yahudilerin toplandığını duysak da kendimizi Romanya’da güvende hissediyorduk.

1940–44: 1940’ta Macaristan bizim bölgemizi ilhak etti. 1941’in ortalarında Alman kuvvetlerine katıldılar. Mayıs 1944’te Oradea’nın gettosuna gitmeye zorlandık ve sonra da Auschwitz’e sürüldük. Ağustos ayında annem, ablam ve ben zorunlu çalışma için yüzlerce kilometre kuzeye Baltık kıyısındaki Stutthof’a yollandık. Noel’de esirlerin Alman askerlerini eğlendirmeleri istendi. Gaz bezi ve kağıttan yapılmış bir kostümle Coppelia balesinin müziği eşliğinde dans ettim. Bunun için fazladan yemek aldım ve yemeği ablam Agnes’le paylaştım.

Sophie ve ablası 1945’teki ölüm yürüyüşü sırasında kaçtılar. Anne ve babaları kamplarda can verdi. Sophie Şubat 1949’de Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.