Stevo Jugovic

Stevo Jugovic

Doğum: 15 Mart 1888

Pucari, Yugoslavya

Sırp Ortodoks olan Stevo, Pucari köyünde demircilik, silah ustalığı ve çiftçilik yapıyordu. 20 yaşındayken dört seneliğine Amerika Birleşik Devletleri’nin Minesota eyaletine gitti. 1912’de Pucari’ye döndü. Ancak karısı ve iki çocuğunu grip yüzünden kaybedince tekrar Amerika’ya gitti. 1923 yılında Pucari’ye geri döndü. Yeniden evlendi ve bu eşinden de dört çocuğu oldu.

1933–39: Amerika Birleşik Devletleri’nde biriktirdiği paralar sayesinde köydeki en varlıklı çiftçi oldu. Hayvancılık da yapmaya başladı ve çiftliğini genişletti. Hem ailesine hem de sağır ve dilsiz olan ağabeyine bakıyordu. Eylül 1939’da savaş patlak verince Yugoslavya tarafsızlığını ilan etti.

1940–42: Nisan 1941’de Almanya Yugoslavya’yı işgal etti. Hırvatistan ve Bosna’da iktidara gelen Hırvat faşistler [Ustase] Sırplara yönelik katliamlara başladılar. Temmuz 1942’de Almanlar ve Hırvatlar kuvvetlerini birleştirerek Pucari yakınlarındaki Kozara Dağı’nda konuşlanmış olan partizanlara karşı saldırıya geçtiler. Saldırı sırasında Stevo’nun ailesi Hırvat toplama kampı Cerovljani’de tutuluyordu. Zemun’daki Almanlar tarafından yönetilen Sajmiste kampına gönderilenler arasında Stevo da vardı.

Stevo iki kardeşi, bir oğlu ve diğer 47.000 kişiyle beraber Sajmiste imha kampında öldürüldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.