استِوو یوگویچ Stevo Jugovic

استِوو یوگویچ Stevo Jugovic

تاریخ تولد: ۱۵ مارس ۱۸۸۸

پوکاری Pucari, یوگسلاوی

استوو از پیروان کلیسیای ارتدکس صرب بود و در روستای پوکاری، آهنگری، اسلحه سازی و کشاورزی می‌کرد. هنگامی که ۲۰ سال داشت، به مدت چهار سال برای زندگی به ایالت مینِسوتا در ایالات متحده رفت. وی در ۱۹۱۲ به پوکاری برگشت اما هنگامی که همسر و دو فرزندش در اثر بیماری آنفولانزا فوت کردند، او دوباره راهی آمریکا شد. در ۱۹۲۳ او به پوکاری برگشت و دوباره ازدواج کرد و صاحب چهار فرزند شد.

۱۹۳۳-۳۹: استوو که در ایالات متحده مقداری پول ذخیره کرده بود، یکی از ثروتمندترین کشاورزان روستایش شد. او دام خرید و مزرعه اش را گسترش داد. وی علاوه بر خانواده‌ی خودش، از برادر بزرگش که کر و لال بود حمایت می کرد. هنگامی که در سپتامبر ۱۹۳۹ جنگ گسترش یافت، یوگسلاوی اعلام بی طرفی کرد.

۱۹۴۰-۴۲: آلمان ها در آوریل ۱۹۴۱ به یوگسلاوی حمله کردند. فاشیست های کروات [اوستاس] کمی پس از آن در کرواسی و بوسنی به قدرت رسیدند و کشتارهایی بر ضد صرب ها راه انداختند. در ژوئیه ۱۹۴۲ آلمان ها و کروات ها یک حمله‌ی مشترک بر ضد پارتیزان هایی که در کوه کوزارا Kozara در نزدیکی پوکاری پناه گرفته بودند، آغاز کردند. در این حمله، خانواده‌ی استوو در بازداشتگاه کروات در کرویلیانی زندانی شدند. استوو جزو افرادی بود که به اردوگاه آلمانی سایمیشته Sajmiste در زمون تبعید شدند.

استوو، دو برادرش و یک پسرش بین ۴۷۰۰۰ نفری بودند که در کشتارگاه سایمیشته کشته شدند.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.