Thomas Pfeffer

Thomas Pfeffer

Doğum: 22 Kasım 1936

Amsterdam, Hollanda

Thomas’ın babası Heinz, Hollandalı Yahudi Henriette De Leeuw ile evli Yahudi bir Alman mülteciydi. Nazi diktatörlüğünden ve Heinz’ın amcasının toplama kampında öldürülmesinden dolayı korkan aile, Henriette, Thomas’ın abisine dokuz aylık hamileyken Hollanda’ya göç etti. Amsterdam’a yerleştiler.

1933–39: Tommy olarak da bilinen Thomas, ağabeyi Jan-Peter’dan 18 ay sonra dünyaya geldi. 1939’da Tommy’nin babasının ebeveynleri ve kardeşi Alman mülteciler olarak Hollanda’ya geldi. Tommy ve Jan Peter ana dilleri olarak Felemenkçe konuşuyordu ve genellikle annelerinin sayfiyedeki evlerinde zaman geçiriyordu.

1940–44: 1940 Mayıs’ında Almanlar Amsterdam’ı işgal etti. Alman işgaline karşın 4 yaşındaki Tommy, günlük hayatında pek fazla bir değişim hissetmedi. 6 yaşındayken Almanlar büyükannesini Westerbork kampına gönderdi. Altı ay sonra Tommy ve ailesi de aynı kampa gönderildi. Tommy yedinci doğum gününü burada kutladı. O kış Pfeffer ailesi Tommy’nin üşüdüğü, korktuğu ve aç kaldığı, uzaktaki Theresienstadt gettosuna gönderildi.

18 Mayıs 1944’te Tommy ailesiyle birlikte Auschwitz’e gönderildi. 11 Temmuz 1944’te gaz odasında can verdi. Tommy 7 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.