توماس ففر Thomas Pfeffer

توماس ففر Thomas Pfeffer

تاریخ تولد: ۲۲ نوامبر ۱۹۳۶

آمستردام, هلند

پدر توماس، هِینز یک پناهنده‌ی یهودی آلمانی بود که با زنی یهودی‌-هلندی به نام هِنریِته دِلِیو ازدواج کرد. این زوج از ترس نازی‌های دیکتاتور و بعد از کشته‌ شدن عمو‌ی هینز در یکی از اردوگاه های کار اجباری، درحالیکه هنریت برادر بزرگتر توماس را ۹ ماهه حامله بود، به کشور هلند مهاجرت کردند. آن ها در آمستردام ساکن شدند.

۱۹۳۳-۳۹: توماس که تامی هم خوانده می‌شد، ۱۸ ماه بعد از برادرش، یان-پیتر، به دنیا آمد. پدربزرگ، مادربزرگ و عموی تامی در سال ۱۹۳۹ به عنوان پناهندگان آلمانی به کشور هلند رفتند و به آن ها پیوستند. تامی و یان پیتر زبان هلندی را به عنوان زبان مادری یاد گرفتند و معمولا زمان خود را در خانه‌ی خانواده‌ی مادری خود می‌گذراندند.

۱۹۴۰-۴۴: در مه سال ۱۹۴۰ آلمان، شهر آمستردام را اشغال کرد. با وجود این که آلمانی‌ها شهر را تسخیر کرده بودند، تامی ۴ ساله تغییری در زندگی روزانه خود نمی دید. زمانی که او ۶ ساله بود، آلمانی‌ها مادربزرگ او را به اردوگاهی به نام وستربورک فرستادند. تامی و خانواده اش نیز ۶ ماه بعد به همان اردوگاه فرستاده شدند و در آن جا تامی تولد ۷ سالگی‌اش را جشن گرفت. خانواده ففر، در زمستان همان سال به گتوی دوری به نام ترزین اشتاد در کشور چکسلاواکی تبعید شدند. در آنجا تامی سختی‌های زیادی به دلیل سرما، ترس و گرسنگی کشید.

تامی و خانواده‌اش در ۱۸ مه سال ۱۹۴۴ به آشویتس تبعید شدند. تامی در ۷ سالگی و در ۱۱ ژوئیه ۱۹۴۴ توسط گاز کشته شد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.