Valtr Krakauer

Valtr Krakauer

Doğum: 20 Temmuz 1908

Hodonin, Çekoslovakya

Valtr, küçük bir Moravya kasabasında yaşayan Yahudi bir ailenin altı çocuğunun dördüncüsüydü. Babasının manifatura ve giyim mağazası vardı. Krakauer ailesi evde Çekçe ve Almanca konuşuyordu. Valtr Almanca eğitim veren okullara gitti ve Maccabi Yahudi takımında futbol oynadı. Ortaokuldan mezun olduktan sonra Brno’da moda-tasarım okuluna kaydoldu.

1933–39: Valtr, Brno’da hazır giyim üreten bir fabrika buldu. Nazizmin Almanya’da yükselişini ve Mart 1938’de Almanya’nın Avusturya’yı topraklarına katmasını yakından izledi. Almanya’nın Çekoslovakya’yı işgal edeceğini sezen Valtr ve kuzeni Erwin Filistin’e göç etti. Bu arada Almanya, Ekim 1938’de Sudetenland’i ilhak etti ve Mart 1939’da Bohemya ve Moravya’yı işgal etti.

1940–45: Valtr Filistin’e, Hayfa’ya vardıktan sonra Beth-Shean Valley’de daha sonra Kibbutz Kefar Ruppin olan bir yerleşime katıldı. Nazizm ile savaşmakta kararlı olan Valtr, 1943’ten Mayıs 1945’te savaş bitinceye kadar İtalya’da İngiliz kuvvetlerinin yanında savaşan askerî bir birlik olan Yahudi Tugayı’na katıldı.

Savaştan sonra Valtr, kardeşlerinden üçünün Nazi kamplarında öldüğünü öğrendi. Çekoslovakya’nın Brno şehrine hasta annesinin yanına döndü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.