Welwel Kisielnicki

Welwel Kisielnicki

Doğum: 1884

Kaluszyn, Polonya

Welwel, eşi Feiga ve üç çocuğuyla birlikte Varşova’nın 56 kilometre doğusunda yer alan çoğunlukla Yahudilerin yaşadığı Kaluszyn’da yaşıyordu. Kisielnicki ailesi, dindar bir aileydi ve evde Yidce konuşuluyordu. Welwel, at üstünde ya da trenle sık sık iş için Varşova’ya giden bir tüccardı.

1933–39: Savaşın Kaluszyn’a ulaşmamasına dair umutlarımız parçalandı. Geçen hafta şehrin üzerinden geçen bir Alman uçağı, fırının önünde sırada bekleyen insanların üzerine bomba attı. Ayrıca birkaç gün sonra Alman kuvvetleri ve Polonya birlikleri Kaluszyn’da savaştılar. Bizim evimiz de dahil olmak üzere kasabadaki evlerin yarısı bombalar nedeniyle yerle bir oldu. Biz de kasabanın dışında kuzenim Mojsze’nin yaşadığı mahalleye taşındık.

1940–44: Nazilerin Kaluszyn’da birkaç ay önce kurdukları bu gettoda insanlar yiyecek bulamıyor. Naziler, Yahudilerin yiyecek bulmak için gündüz vakti çevre köylere gitmelerine izin veriyordu. Fakat şimdi gettodan kimsenin çıkmasına izin verilmiyor. Bazı insanlar yiyecek bulmak için gizlice kaçıyor. Fakat Polonya jandarması [Polonya polisi] bu kişileri yakalayıp hapse atıyor. Bazen onları vurdukları da oluyor. Vurulan yaklaşık 50 kişiden biri de arkadaşım Chaim Neiman.

1942’nin sonlarına doğru Kaluszyn’daki Yahudilerin çoğu bir imha kampına götürülmek üzere toplandı. Welwel, ailesi ve Kaluszyn’daki Yahudilerin çoğu imha kampında öldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.