Welwel Wainkranc

Welwel Wainkranc

Doğum: 1918

Kaluszyn, Polonya

Welwel, Varşova’nın 60 kilometre kadar doğusunda ağırlıklı olarak Yahudilerin yaşadığı küçük bir kasaba olan Kaluszyn’de yaşayan Yahudi bir ailedeki beş erkek kardeşten üçüncüsüydü. Babası inek alıp Varşova bölgesindeki kasaplara et satan bir sığır tüccarıydı. Welwel, boş zamanlarının çoğunu kendisiyle aynı devlet okuluna giden mahallesindeki Yahudi arkadaş grubuyla geçiriyordu.

1933–39: Her yaz akşamı Abram Kisielnicki, diğer birkaç arkadaş ve ben, Kaluszyn’in ana caddesi olan Varşova Caddesi’nde dolaşırdık. Cumartesi geceleri o kadar kalabalık olurdu ki biriyle çarpışmadan yürünemezdi. Bazen bir grup Yahudi olmayan çocuk, Yahudi karşıtı yorumlar yapardı. Ancak genel olarak hepimiz geçinmeye çalışırdık. Geçinmeye çalışmak zorundaydık. Çünkü burada yaşıyorduk.

1940–42: Almanlar Kaluszyn’i işgal etti. Alman emirleri altında hareket eden belediye başkanı—Yahudi konseyi için aralarında iyi arkadaşım Abram’ın babasının da olduğu—10 erkek seçti. Buna karşılık Bay Kisielnicki, Abram ve beni Yahudi polis gücüne seçti. İşimiz, Yahudi gettosunun düzenini korumak ve herkesin sokağa çıkma yasağı saatlerine uymasını sağlamaktı.

9 Aralık 1942’de Kaluszyn gettosuna ikinci kez sürülmekten kaçmaya çalıştığı için Welwel, Polonyalı bir polis tarafından vurularak öldürüldü. Welwel 24 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.