Werner Katzenstein

Werner Katzenstein

Doğum: 29 Nisan 1922

Wallensen, Almanya

Werner, kırsal Alman kasabası Herleshausen’de yetiştirildi. Ailesinin burada çiftçilik gereçleri sağlayan bir işi vardı. Annesi yazıhanede çalışırken babası yerel çiftçilere tohum satıyor, onların hububatlarını satın alıyordu. Herleshausen’da birkaç yıl devlet okulunda öğrenim gördükten sonra Werner, Eisenach’ta evlerinden 19 kilometre uzakta bir liseye gitmeye başladı. Katzenstein’ler, bölgede yaşayan yaklaşık iki düzine Yahudi aileden biriydi.

1933–39: Ocak 1933’te Naziler iktidara geldiklerinde Katzenstein’lerin hayatı birden bire değişti. Werner’in babası tutuklandı. Birkaç hafta boyunca “koruyucu gözaltında” tutuldu ve ardından salıverildi. Ayrıca yerel Naziler, Yahudi işletmelerini boykot etmeleri için çiftçilere ve diğerlerine baskı yapıyordu. 1935’te Werner’ın babası işini kapatmaya zorlandı ve iki yıl sonra aile, çiftlik işlettikleri Hollanda’ya doğru yola çıktı. İngiltere, Güney Amerika ve Filistin’e kabul için uğraştıktan sonra Katzenstein’ler Amerika Birleşik Devletleri vizesi aldı ve Haziran 1939’da buraya vardı.

1940–45: Katzenstein’ler, New Jersey’de Camden yakınlarında tavuk yetiştirdikleri bir çiftlik satın aldı. Werner, atlarla tarlaları sürerek ve diğer görevleri yerine getirerek çiftlikte çalıştı. 1944’te Amerika Birleşik Devletleri ordusunda askere çağrıldı ve yaralandığı Güney Fransa’da ön cephede savaştı. Hastaneden çıktıktan sonra savaşarak Almanya’nın içlerine doğru ilerleyen birliğine katıldı.

Mayıs 1945’te savaş bittiğinde Werner, Almanya’daki Amerika Birleşik Devletleri askerî işgal idaresine nakledildi. Herleshausen’e döndü. Ancak memleketinde Yahudi aile kalmamıştı. 1946’da Werner, bir kez daha çiftçiliğe başladığı Amerika Birleşik Devletleri’ne geri döndü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.