Wolf Himmelfarb

Wolf Himmelfarb

Doğum: 19 Haziran 1927

Koprzewnica, Polonya

Wolf, Polonya’nın güneyindeki küçük Koprzewnica kasabasında yaşayan ve Yidce konuşan dindar bir Yahudi ailenin üç çocuğundan en büyüğüydü. Babasının bir bakkalı vardı. Annesi de Perşembe günleri babasına yardımcı olurdu. Bakkal, Wolf’un büyükannesinin evindeydi ve Wolf erkek kardeşi Izik ve kız kardeşi Chana ile birlikte evin arkasındaki büyük bahçede oynardı.

1933–39: Kardeşimle aynı kitapları paylaşabilmemiz için okula bir yıl geç, 8 yaşındayken başladım. Üçüncü sınıfta Yahudi olan ve olmayan çocuklar ayrıldı. 1939 Eylül’ünde Almanlar Polonya’yı işgal ettiklerinde sadece dört sınıf bitirmiştim. Alman birlikleri kasabamıza girdiklerinde sokaktaydım. Tüm evleri boşalttılar ve herkesi kasaba meydanında topladılar. Yaklaşık beş saat sonra herkesi serbest bıraktılar.

1940–44: 1942 Şubat’ında Koprzewnica’da yaşayan Yahudiler, bir gettoya taşınmaya zorlandı. Aynı yıl, 15. doğum günümden hemen önce Almanlar, beni Skarzysko’daki (Kamienna) bir mühimmat fabrikasında çalışmaya gönderdiler. Daha önce hiç elektrik görmemiş olan ben, hızlı hareket eden bir makineyi yönetmek zorundaydım. Bastonlu yaşlı bir Alman olan A Kampı’ndaki amirim, yorgun görünen tüm esirleri vururdu. Köpeğine bir insan gibi, esirlere ise bir köpek gibi davranırdı. Bir esiri göstererek köpeğine “Evlat, şu köpeği yakala” derdi.

Wolf daha sonradan Czestochowa, Buchenwald ve Schlieben kamplarına gönderildi. 1945 yılının Mayıs ayında Theresienstadt kampında kurtarıldı. 1950’de Amerika’ya göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.