Tanikliklar

Abraham Lewent

Pek çok Yahudi gibi Lewent ailesi de, Varşova gettosunda hapsedildi. 1942’de küçücük bir alanda saklanırken Almanlar, bir baskında annesini ve kız kardeşlerini tutukladı. Öldürüldüler. Abraham da yakınlardaki bir zorunlu çalışma kampına götürüldü. Ancak gettodaki babasına dönmek için buradan kaçtı. 1943’te babasıyla birlikte Majdanek’e sürgün edildiler. Babası, burada hayatını kaybetti. Abraham, daha sonra Skarzysko, Buchenwald, Schlieben, Bisingen ve Dachau’ya gönderildi. Almanlar esirleri tahliye ederken Amerikan kuvvetleri, Abraham’ı serbest bıraktı.

Deşifre Edilmiş Metin

Savaş başlayınca sular kesildi. Evde yemek pişirecek gaz yoktu. Hiç yiyecek yoktu. Babam, arada sırada dışarı çıkardı. Biz de ekmek ya da gerekli şeyleri alırdık. Hatırlıyorum, birkaç hafta sadece turşu yedik. Çünkü oturduğumuz yerin yakınında, birkaç sokak ileride bir turşu fabrikası vardı. Polonyalı bir fabrika. O fabrikaya “Orijinal” derlerdi. Küçük ve büyük boy teneke kutularda turşuları vardı. Öyle biliyordum. Bir arkadaşımla birlikte geceleyin fabrika binasına gittim. Tepemize bombalar yağıyordu ve gecenin karanlığında koşuyorduk. Altı veya sekiz kutu aldık. Yaklaşık iki kilo ediyordu. Ve o kutuları eve götürüp birkaç hafta boyunca yedik. Sadece turşu ve bazen de ekmek yedik.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.