Tanikliklar

Aron (Dereczynski) Derman

Aron, iki dünya savaşı arasında Polonya’daki Slonim bölgesinde orta sınıftan Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesinin tuhafiyesi vardı. Teknik okulda okuduktan sonra Slonim yakınlarındaki küçük bir kasabada film gösterici olarak çalıştı. Sovyet ordusu, Eylül 1939’da Slonim’e girdi. Almanya ve Sovyetler Birliği arasındaki savaş, Haziran 1941’de patlak verdi. Aron, Slonim’e döndü. Almanlar, kısa bir süre sonra Slonim’i işgal etti ve Yahudileri gettoda yaşamaya zorladı. Aron, zorla silah fabrikasında çalıştırılıyordu ve gettoya kaçak olarak silah taşıma imkânı vardı. Almanlar, gettoyu yıktığında ailesinin kaçmasına yardım ettikten sonra Aron, tutuklanana kadar Grodno’da çalıştı. Grodno’dan sürgün edilirken Aron, vagondan atladı. Sonunda Grodno’dan kaçmayı ve Vilna dışındaki yeraltı örgütüne katılmayı başardı. Savaşın ardından eşiyle birlikte (eşiyle Slonim gettosunda tanışmıştı) Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti ve Chicago’ya yerleşti.

Deşifre Edilmiş Metin

Görevimiz, öncelikle üssümüze gelen yollara bariyer kurmaktı. Bu, kendi güvenliğimiz içindi. O nedenle bize doğru gelen bütün yolları kapattık. Ormanda olduğumuz için ağaçları kesip yola düşürdük ve onları dinamitledik. Bu sayede üssümüze gelemediler. Yeraltı örgütü, artık çok güçleniyordu. Sayıları çok artmıştı. Yalnızca Yahudi olanlardan değil, genel olarak tüm yeraltı örgütlerden bahsediyorum. Yahudi yeraltı örgütlerini sonra anlatacağım. Bütün alanda epeyce partizan vardı. Telefon hatlarını kestik, köprüleri yıktık, elimizden geleni yaptık. Tren yollarını havaya uçurduk. Pek çok kez trenleri de havaya uçurduk. Örgüte doğrudan ya da dolaylı bir katkım olduysa da ben bir kahraman değilim. Ama yeraltı örgütünün bir parçasıydım. Herkes kadar etkindim.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.