تاریخ شفاهی

آرون (درژینسکی) درمن از فعالیت‌های پارتیزانی در نزدیکی ویلا می‌گوید

آرون در یک خانواده‌ی متوسط یهودی در دوران بین دو جنگ جهانی در اسلونیم، بخشی از لهستان به دنیا آمد. والدین او فروشگاه لباس داشتند. آرون پس از تحصیل در مدرسه‌ی فنی، به عنوان اپراتور سینما، در شهر کوچکی در نزدیکی اسلونیم مشغول به کار شد. نیروهای شوروی در ۱۹۳۹ اسلونیم را گرفتند. در ژوئن ۱۹۴۱ جنگ بین آلمان و اتحاد جماهیر شوروی گسترش یافت. آرون به اسلونیم برگشت. کمی بعد آلمانی‌ها اسلونیم را اشغال کردند و یهودی‌ها را مجبور به سکونت در گتو کردند. آرون به اجبار مشغول به کار در کارخانه‌ی تسلیحات شد و توانست سلاح به داخل گتو قاچاق کند. پس از آنکه به خانواده‌اش کمک کرد تا زمان تخریب گتو توسط آلمانی‌ها فرار کنند، تا زمان دستگیری‌اش، در گوردنو کار کرد. در هنگام تبعید از گوردنو، آرون از خودروی حمل دام بیرون پرید. بالاخره او موفق شد از گوردنو فرار کند و به نیروهای زیرزمینی خارج از ویلنا بپیوندد. پس از جنگ، او و همسرش (که در گتوی اسلونیم با او آشنا شده بود) به ایالات متحده مهاجرت کردند و در شیکاگو شروع به زندگی کردند.

نسخه كامل

ماموریت ما این بود که در ابتدا مسیرهای منتهی به پایگاهمان را مسدود کنیم. این برای امنیت خودمان بود. بنابراین تمام راههای منتهی به خودمان را مسدود کردیم. درخت‌ها را قطع کردیم زیرا داخل جنگل بودیم، بنابراین درخت‌ها قطع کردیم و منفجر کردیم تا نتوانند به مقر ما بیایند. در آنزمان، نیروی زیرزمینی در حال قوی شدن بود. تعداد آنها بیشتر و بیشتر می‌شد، الان من دارم در مورد کل نیروی زیرزمینی صحبت می‌کنم نه فقط یهودی‌ها، بعدا به نیروی زیرزمینی یهودی‌ها نیز می‌پردازم. بنابراین منطقه از قبل، تعدادی پارتیزان در تمام منطقه حضور داشتند. و ما خطوط تلفن، پل‌ها و هر چیزی را که می‌توانستیم قطع کردیم و هر کاری کردیم تا خط راه‌آهن را منفجر کنیم. و در بسیاری، موارد ترن‌ها را منفجر کردیم. اگر به آنها پیوستم، به آنها پیوستم، مستقیم و غیرمستقیم اما من قهرمان نبودم اما عضوی، قسمتی از نیروی زیرزمینی بودم. من تا آنجا که می‌شد فعال بودم.


برچسب‌ها


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
​مشاهده‌ی ​منابع آرشیو

این صفحه به زبان های دیگر نیز در دسترس است:

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.