Tanikliklar

Benjamin (Beryl) Ferencz

Ben Romanya, Transilvanya'daki Karpat Dağları'ndaki küçük bir köyde dünyaya geldi. Bebekken ailesi Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındı. Ben, Harvard Üniversite'sinde ceza hukuku okudu. Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1943'te mezun oldu. Müttefikler’in Batı Avrupa'yı işgaline hazırlık esnasında Amerikan uçaksavar topçu taburuna katıldı. Avrupa'da II. Dünya Savaşı'nın sona ermesiyle Ben, Amerika Birleşik Devletleri Ordusu'nun Savaş Suçları Araştırma Birimi’ne atandı. İsnat edilen Nazi savaş suçlarını tutuklamak ve buna karşı kanıt toplamakla görevlendirildi. Nuremberg Mahkemeleri'nde görülen Einsatzgruppen Davası'nda Amerikan Başsavcısı oldu.

Deşifre Edilmiş Metin

Şu tabelayı astığımı hatırlıyorum: Karargahlar, Amerikan Birleşik Devletleri Üçüncü Ordusu, Savaş Suçları Mahkemesi, Dachau. Mahkemeyi Dachau'da düzenlemeye karar verdik. Dachau Üçüncü Ordu değil, Yedinci Ordu tarafından dağıtıldığı için, biz de işgalci durumundaydık. General Patton da oradaydı ve orada mahkemeleri düzenleyecektik. Böylece Askerî Hakimlik bölümüne getirilen subayları aldık. Avukat oldukları için değil, özgür oldukları için. Çalışacak kişilere ihtiyacımız vardı. Başka kimse de yoktu. Bu kişiler mahkemeleri kuracaklardı. Aslında bunlar askerî mahkemelerdi. Uluslararası Askerî Mahkeme'de olanları itiraf etmek için değildi. Buradakiler savaş kanunlarına göre oluşturulmuş uzun zamandır varlık gösteren askerî tipte mahkemelerdi. Mahkemede subaylar çalışıyordu, askerî mahkemeye benziyordu yani, askerî mahkemeyle aynı usulleri izledi. Demek ki üç tane subayınız olmalıydı. Bir albay, bir binbaşı, bir yüzbaşı, ne olursa, mevcut en yüksek rütbeli askerler. Savcılarsa Askerî Hakimlik grubu tarafından seçildi. Seçilenler avukattı ya da değildi. Bazen değildi gerçekten. Şu kişileri, bu kişileri savunmak, yargılamak için atanmış teğmenler vardı. Asker kaçaklarını yargılıyorlardı mesela. Nowitz yani benim tarafımdan hazırlanmış güzel raporlar vardı ellerinde, rapor hazırlayan diğer kişiler ise aramıza katılan diğer avukat Slotnik ve yine avukat olan Briggs adında bir arkadaşımız vardı. Boston'a gidildi. Erkeklerin listesini çıkardılar, bütün işi yaptılar. Raporlara göre iddianameyi hazırlıyorduk, ben hazırlıyordum. İddianamede SS Binbaşı şu isimli kişi görevde olduğu şu şu süre boyunca şu kamplarda çok fazla kişinin toplu cinayetinden sorumludur yazıyordu. Kanıtlar ise: Signal Corps tarafından ele geçirilmiş fotoğraflar, sağ kalanların ifadeleri, orada olanların yeminli itirafları ya da diğer itiraflar, bu kanıtlar sayesinde itiraf alma usullerini belgeleyebiliyordum. Sanığa "Bunları reddediyor musunuz?" diye sorulduğunda, “Suçu reddediyorum” diyorlardı. “Tamam öyleyse, davaya devam edelim” diyorduk.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.