Tanikliklar

Doriane Kurz

Doriane’in Yahudi ailesi, 1940 yılında Amsterdam’a kaçtı. Aynı yıl Almanların Hollanda’yı işgal ettiğine şahit oldu. Babası, Auschwitz’e sürüldükten sonra öldü. Annelerinin yakalanmasından sonra Doriane ve erkek kardeşi, Yahudi olmayanlarla birlikte saklandı. Üçü, Westerbork üzerinden sürüldükleri Bergen-Belsen’de yeniden bir araya geldi. Kampın 1945 yılında tahliyesi sırasında kurtarıldılar. Annesi, Doriane tifüsten kurtulmasına yardım ettikten kısa süre sonra kanserden öldü. Doriane ve erkek kardeşi, Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Deşifre Edilmiş Metin

Freddie ile birlikte gün boyunca zamanımızın çoğunu yiyecek hakkında konuşarak geçiriyorduk. Çünkü yiyecek fazla bir şey yoktu ve çoğunlukla, hatta neredeyse sürekli, açtık. Westerbork’u hatırlamıyorum. Orada yeterince yiyeceğimiz olmalıydı. Ama Belsen’de tayınlar bir litrenin dörtte üçü kadar, suda haşlanmış vıcık vıcık bir şalgam çorbasıydı. Çok suluydu. Ve günde üç buçuk santim kalınlığında bir dilim ekmek veriliyordu. Bir de kahveye benzer bir şey vardı. Mutfakta çalışanlar, süt güğümüne benzeyen büyük, iki tarafında kulplar bulunan kutuların içinde getirirdi. O ağır şeyleri taşırken sağa sola yaslarlardı. Hepimizin fincanları vardı ve onları yataklarımızda saklardık. Her şeyi yataklarımızda saklardık. Giysiler, çatal kaşıklar ve sahip olduğumuz her şey yataklarımızda saklıydı. İnsanlar dizanteriye yakalandığı için geceleri tesislere gitmek için dışarı çıkamazdı. O yüzden bazı araç gereçlere sahip olmalıydınız. Onlar da yataklardaydı. Bizim bulunduğumuz yerde yatakları iki kişi paylaşıyordu. Galiba erkek kardeşim ve annem aynı ranzayı paylaşıyordu. Ben kız olduğum için başka bir kadınla aynı yatağı paylaşıyordum.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.