Tanikliklar

Leopold Page

Leopold, 1939’da II. Dünya Savaşı başladığı sırada Polonya’nın Krakov şehrinde öğretmenlik yapıyordu. Polonya ordusunda görev yaparken Almanlar tarafından yakalandı. Savaş esirlerinin taşınması sırasında kaçmayı başardıktan kısa bir süre sonra Alman sanayici Oskar Schindler’le tanıştı. Arkadaş olmuşlardı. Krakov gettosunda yaşamak zorunda kalan Leopold, daha sonra Schindler’in Bruennlitz’deki fabrikasında çalışmaya başladı. O ve diğer Yahudiler nispeten daha iyi muamele görüyor ve Nazilerden korunabiliyordu. Leopold, savaştan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı.

Deşifre Edilmiş Metin

Oturduğumuz daireye gelmişti. Annem çok korkmuştu. Ne istediğini sorduğunda “Endişelenmeyin. Kimseyi tutuklamak için gelmedim. Sizinle iş yapmak için buradayım. Yahudilerin yaşadığı bu apartman için para ödüyorum, apartmana para vermedim ama bu Yahudi dostuma ödeme yapıyorum. İç mimar olduğunu söyledi, bu apartmanı sen dekore ediyormuşsun” dedi. O sırada öne çıktım. Gestapo olmadığını anlamıştım. Adam yaklaşık 1,80 ben ise 1,70 boyundaydım. Yakışıklıydı ve genç görünüyordu, 30’lu yaşlarının sonlarındaydı. Yaşını kestirmek çok zordu. Çok olgun görünmesine karşın 35 ya da 34 yaşlarındaydı. Bana baktığı anda onu kendime çok yakın hissettim ve sohbet etmeye başladık. Tanıştığımız ilk gün arkadaş olmuştuk. Yeni apartmanı için şehrin pazarından birkaç şey almamı istedi. İstediği şeyleri getirdim, parasını verdi. Sonrasında çok ama çok yakın arkadaş olmuştuk.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.