Tanikliklar

Ludmilla Page

Ludmilla, Romanya’nın Kişinev şehrinde yaşayan, asimile olmuş Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Doktor olan annesiyle birlikte Polonya’da yaşıyordu. 1 Eylül 1939’da Almanya Polonya’yı işgâl edince Krakov’a götürüldüler. Ludmilla, zorunlu olarak Krakov gettosunda yaşamaya başladı. Annesi ise Varşova gettosuna gönderildi. Alman sanayici Oskar Schindler’in arkadaşı olan bir işadamının, Plaszow çalışma kampında bulunan fabrikasında çalışmaya başladı. Schindler, Ekim 1944’te Yahudi işçilerin bir kısmını kurtarmak için onları Südet’teki Bruennlitz kampında bulunan mühimmat fabrikasına getirdi. Ludmilla gönderilecek işçilerin arasında, Schindler’in listesinde yer alıyordu. O ve yaklaşık 300 kadın Bruennlitz’e varmadan Auschwitz’de tutuklanmıştı. Bazı işçiler mühimmat üretimini sabote etmeye çalışıyordu. Ludmilla, Mayıs 1945’te serbest bırakıldı.

Deşifre Edilmiş Metin

8 Mayıs’da savaş sona ermişti, özgürlük günüydü ama 28 Nisan Schindler’in doğum günüydü ve onun için bir şeyler yapmak istiyorduk. Hepimiz, tüm esirler, ekmeğimizden bir parça, berbat reçelimizin, marmeladımızın ya da o şey ne ise onun bir kısmını ve margarinin bir kısmını verdi. Aramızda çok becerikli olanlar vardı, kim olduklarını hatırlamıyorum ama Schindler için doğum günü pastası yaptılar. Yani pasta yapmadılar, sadece ekmek ve bu malzemelerden pasta yaptılar. Hepimiz büyük salonda toplandık ve Schindler bir konuşma yaptı. Tüm kamp görevlileri, kadın SSler, erkek SSler, yönetici, kampın komutanı, yeni komutan, herkes oradaydı. Ama onlardan hiç korkmuyordu ve bize şunları söyledi: “Savaşın sona ermesine az kaldı. Lütfen, iyi şeyler düşünün çünkü savaştan çıkacaksınız. Savaştan sonra insan olmaya çalışın.”


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.