додаткові ресурси
Ця сторінка містить вибрану бібліографію здебільшого українськомовних ресурсів з історії Другої світової війни та Голокосту в Україні. Бібліографія включає книжки, статті, список неурядових органцзацій та інституцій, музеїв, освітніх програм тощо. Сторінка пропонує легкий доступ до онлайн-ресурсів українською, а також окремих праць англійською, які перебувають у відкритому доступі.
Ресурси Музею
Шлях до Нацистського Геноциду
Цей 38-хвилинний фільм досліджує прихід до влади нацистів та консолідацію влади у Німеччині. Використовуючи рідкісні кадри кінохроніки, фільм досліджує нацистську ідеологію, пропаганду, переслідування євреїв та інших жертв. У фільмі окреслено шлях, по якому нацисти та їхні посібники привели державу до війни та вбивства мільйонів людей. Даний ресурс, який є коротким оглядом Голокосту та тих, хто брав у ньому участь, призначено для заохочення до рефлексії та дискусій про роль звичайних людей, іституцій та держав між 1918 і 1945 рр.
Як визначити авторитетні історичні джерела
Як допитливий читач або студент може визначити «хорошу історію» на противагу сумнівним або абсолютно необґрунтованим твердженням і заявам? Які характеристики, методи й підходи відповідального історичного дослідження?
Зовнішні ресурси
Книги та Стаття
Бартов Омер, Стерті. Зникаючi слiди євреїв Галичини в сучаснiй Українi. Київ: Український центр вивчення голокосту, 2010. – 300 с.
Берґен Доріс Л. Війна та геноцид. Коротка історія Голокосту. пер. з англ. Катерина Диса. - – Київ : Дух і Літера, 2021. - 408 c.
Беркофф Карел, Жнива розпачу. Життя і смерть в Україні під нацистською владою. Київ: Критика, 2011. - 455 с.
Бердз Дж. Голокост у Рівному: масове вбивство в Сосонках, листопад 1941 р. пер. з англ. Д. Аладька. - Рівне: Волин. обереги, 2017.- 168 с.
Долганов П. “Свій до свого по своє”: соціально-економічний вимір націотворчих стратегій українців у міжвоєнній Польщі: монографія. - Рівне: Волин. обереги, 2018.- 232 с.
Гон М. Геноциди першої половини ХХ століття: порівняльний аналіз. Навчальний посібник для студентів історичних спеціальностей вищих навчальних закладів.-Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2009.--180 с.
Гон М. Równe: обриси зниклого міста. Вид. 2-ге. - Рівне: Волин. обереги, 2019. -160 с.
Круглов Александр, Уманский Андрей, Щупак Игор. Холокост в Украине: зона военной администрации, румынская зона оккупации, дистрикт “Галичина”, Закарпатье в составе Венгрии (1939-1944). - Днипро: Украинский институт изучения Холокоста “Ткума”, 2017. - 456 с.
Лауер, Венді. Творення нацистської імперії та Голокост в Україні, пер. з англ. С. Коломійця, Є. Ровного. – Київ: Зовнішторгвидав України, 2010. – 368 с
Лауер Венді. Фурії Гітлера. Німецькі жінки у нацистських полях смерті, пер. з англійської В. Іваненко. – Київ : Укр. центр вивч. історії Голокосту, 2020. – 280 с. : іл.
Megargee, Geoffrey P. ed. Encyclopedia of Camps and Ghettos, 1933–1945. Bloomington: Indiana University Press in association with the United States Holocaust Memorial Museum, 2009-. [Том 1-3 у вільному доступі на сторінці: https://www.ushmm.org/research/publications/encyclopedia-camps-ghettos/download].
Мусман Хая. Місто моє розстріляне. -пер. з рос. Д. Аладька. -Рівне: Волин. обереги, 2019. -132 с.
Рей Брандон та Венді Лауер, ред., ШОА в Україні: історія, свідчення, увічнення. Київ : Дух і Літера, year. 520 c.
Славік Юрій, Шлях до Аушвіцу: Голокост на Закарпатті. Дніпро: Український інститут вивчення Голокосту “Ткума”, 2017. - 156 с.
Сторінки єврейської історії України: навчальний посібник для учнів ліцеїв. Упор. Наталія Риндюк, Тетяна Бородіна. - Київ: Дух і літера, 2018. - 296 с.
Соловка Любов, Оришко Світлана. 150 із 150 000… Голокост євреїв Прикарпаття як складова етнодемографічної Катастрофи Східної Галичини / Наук.ред. Максим Гон. - Івано-Франківськ: “Фоліант”, 2019. - 576 с.
Часописи
Голокост і сучасність: Студії в Україні і світі (Український центр вивчення історії Голокосту, http://www.holocaust.kiev.ua/home/others?objId=2019)
Єгупець (К: Дух і Літера), https://judaicacenter.kiev.ua/category/publ/yehupets/
Проблеми історії Голокосту: український вимір (Український інститут вивчення Голокосту, “Ткума”, http://www.hsuf-journal.com.ua/index.php/hsuf/home
Документальні фільми
Безголосся – документальний фільм про Голокост на Львівщині https://www.youtube.com/watch?v=Nv1MQRpj0oc
(Не)Відомий Голокост, Реж. Лесь Касьянов та Юрій Капарулін, 2022 http://leskasyanov.com/ua/unknown-holocaust/
Калініндорф, Реж. Лесь Касьянов та Юрій Капарулін, 2020
http://leskasyanov.com/ua/kalinindorf/
Громадські організації, Центри та Інституції
Громадська організація «Центр студій політики пам'яті та публічної історії «Мнемоніка», https://mnemonika.org.ua/
Громадська організація «Після тиші», https://aftersilence.co/
Фонд і Меморіальний Центр Голокосту «Бабин Яр», https://babynyar.org/ua
Центр дослідження міжетнічних відносин східної європи, https://ethnickh.wordpress.com/
Центр досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства, https://judaicacenter.kiev.ua/
Центр міської історії, https://www.lvivcenter.org/
Український інститут вивчення Голокосту «Ткума» («Відродження»), https://tkuma.dp.ua/ua/
Український центр вивчення історії Голокосту, http://holocaust.kiev.ua/
Вебсайти
Їzhakultura, https://yizhakultura.com/
Єврейська Галичина та Буковина: Підтримка досліджень та збереження культурної спадщини, http://jgaliciabukovina.net/uk
Музеї
Меморіальний Центр Голокосту «Бабин Яр», https://babynyar.org/ua
Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» (м. Дніпро), https://menorah-center.com/about/siritual-life/jewish-memory-holocaust-ukraine/
Музей истории евреев Одессы «Мигдаль-Шорашим» (Примітка: доступно лише англійською та російською), https://www.migdal.org.ua/migdal/museum
Навчальні програми
Магістерська програма «Юдаїка» в Національному університеті «Києво-Могилянська академія», https://uajs.org.ua/uk/node/7
Програма «Єврейських Студій» Українського Католицького Університету: https://jewishstudies.ucu.edu.ua/
Інше
Повсякденне життя євреїв під час Голокосту в Україні. Гостя: Софія Грачова, історикиня, наукова співробітниця Центру досліджень Голокосту Американського Меморіального Музею Голокосту програма-лого
У своїй тарілці 27.07.2021
17:10:01 - 17:50:03
Ведучі: Олена Брайченко http://ukr.radio/schedule/play-archive.html?periodItemID=2885711