Нацистська Німеччина вчиняла масові вбивства у безпрецедентних масштабах. До й особливо під час Другої світової війни режим нацистської Німеччини здійснював Голокост та інші масові звірства. Після цих злочинів підрахунок кількості жертв набув важливого значення з юридичних, історичних, етичних та освітніх причин. 

Статистичні дані, наведені нижче, були розраховані з використанням низки різних джерел. Ці джерела включають збережені нацистські німецькі звіти та записи; довоєнні та післявоєнні демографічні дослідження; записи, створені євреями під час та після війни; документацію, створену групами опору та підпільними активістами; а також інші доступні архівні джерела, що збереглися до наших днів. 

Ця статистика смертності оголює жахливі масштаби Голокосту та інших нацистських злочинів. Вони є відправною точкою для усвідомлення людських втрат, спричинених нацистською Німеччиною.

Скільки євреїв загинуло під час Голокосту? 

Загалом режим нацистської Німеччини та його союзники й колабораціоністи вбили шість мільйонів єврейських чоловіків, жінок і дітей. Цей геноцид зараз відомий як Голокост. В основі Голокосту лежав антисемітизм. Антисемітизм, ненависть або упередження до євреїв, був основним принципом нацистської ідеології. Це упередження було поширене по всій Європі.

Під час Голокосту нацисти та їхні союзники і колабораціоністи вбивали євреїв у багатьох місцях, використовуючи кілька методів. Двома основними методами вбивства були отруйний газ і масові розстріли. Вони також вбивали євреїв під час інших актів насильства та навмисно позбавляючи їх доступу до достатньої кількості їжі, притулку, медичної допомоги та інших необхідних речей. 

Нижче наведено статистичні дані про кількість євреїв, убитих у центрах убивств (іноді їх називають таборами смерті або таборами знищення); під час масових розстрілів та пов’язаних із ними масових вбивств; як в’язнів таборів і ґетто; а також за межами місць ув’язнення в інших актах насильства.

Таблиця 1. Розподіл та пояснення того, як було вбито шість мільйонів євреїв під час Голокосту

Кількість убитих євреїв (за місцем та способом)

Пояснення

Приблизно 2,7 мільйона євреїв було вбито в центрах убивств.

Режим нацистської Німеччини створив п’ять центрів убивств спеціально для знищення євреїв за допомогою отруйного газу. Ці центри вбивств називалися Хелмно, Белжець, Собібор, Треблінка та Аушвіц-Біркенау.


Див. розподіл цієї кількості за центрами вбивств у таблиці 2.

Близько 2 мільйонів євреїв було вбито під час масових розстрілів та пов’язаних із ними масових убивств.

Німці та їхні союзники і колабораціоністи здійснювали масові розстріли та пов’язані з ними масові вбивства євреїв у понад 1 500 містах, містечках і селах по всій окупованій Східній Європі.

Від 800 000 до 1 000 000 євреїв було вбито в ґетто, трудових і концентраційних таборах.

У ґетто, концентраційних і трудових таборах, створених німцями та їхніми союзниками і колабораціоністами, євреїв вбивали шляхом навмисного створення злиденних умов життя, спричинення хвороб, жорстокого поводження та свавільних актів насильства.

Щонайменше 250 000 євреїв було вбито в результаті інших актів насильства за межами таборів і ґетто.

Німці та їхні союзники і колабораціоністи вбивали євреїв під час актів насильства та створення злиденних умов життя, які відбувалися за межами місць ув’язнення (таборів і ґетто). Сюди входять євреї, вбиті під час антисемітських заворушень, індивідуальних страт, як партизани, а також на шляху до місць утримання під вартою та під час переміщення між такими місцями (на примусових переходах, поїздах і кораблях).

Не існує жодного документа нацистської Німеччини, який би звітував про кожну смерть під час Голокосту. Натомість існують сотні тисяч сторінок документів нацистської Німеччини, які фіксували цю інформацію. Одним із найкраще задокументованих злочинцями аспектів Голокосту є транспортування євреїв до центрів убивств та знищення їх газом. Таким чином, ми знаємо з певною конкретністю та точністю кількість загиблих у кожному з п’яти центрів убивств під час Голокосту.

У таблиці 2 показано розподіл 2,7 мільйона єврейських жертв, убитих у п’яти центрах вбивств.

Таблиця 2. Кількість жертв серед євреїв, убитих нацистами в центрах убивств

Центр убивств

Кількість жертв серед євреїв

Хелмно

щонайменше 167 000

Белжець

приблизно 435 000

Собібор

щонайменше 167 000

Треблінка II

приблизно 925 000

Табірний комплекс Аушвіц (включно з тими, хто був убитий газом після прибуття до центру вбивств Аушвіц-Біркенау, і тими, хто був убитий у табірному комплексі іншими способами)

приблизно 1 000 000

Проміжний підсумок

приблизно 2,7 мільйона євреїв було вбито в центрах убивств

Загалом під час Голокосту загинуло шість мільйонів євреїв. Це число підраховане на основі документів нацистської Німеччини та довоєнних і післявоєнних демографічних даних. 

Скільки осіб неєврейського походження вбили нацисти та їхні союзники в період із 1933 по 1945 роки?

Під час геноциду, відомого зараз як Голокост, нацисти та їхні союзники і колабораціоністи вбили шість мільйонів євреїв. Вони також убили мільйони осіб неєврейського походження у період із 1933 по 1945 роки.

У таблиці 3 наведено приблизну кількість осіб неєврейського походження, убитих режимом нацистської Німеччини та його союзниками і колабораціоністами з біологічних, расових, політичних та/або ідеологічних причин.

Таблиця 3. Кількість осіб неєврейського походження, убитих нацистською Німеччиною та її союзниками і колабораціоністами (за групами)

Групи осіб неєврейського походження, переслідувані режимом нацистської Німеччини та його союзниками і колабораціоністами

Кількість жертв серед осіб неєврейського походження

Радянські військовополонені

близько 3,3 мільйона

(Етнічні) поляки неєврейського походження

близько 1,8 мільйона

Ромські чоловіки, жінки й діти та інші люди, яких принизливо називають «циганами»

щонайменше 250 000, але, можливо, до 500 000

Сербське цивільне населення, вбите усташською владою Незалежної Держави Хорватія

понад 310 000

Люди з інвалідністю, які проживали в спеціальних установах та закладах догляду 

250 000–300 000, у тому числі щонайменше 10 000 дітей

Німецькі політичні опоненти та інакодумці

десятки тисяч

Німці, ув’язнені в концентраційних таборах як «професійні злочинці» та «асоціальні елементи»

близько 35 000

Свідки Єгови, яких убивали в концентраційних таборах або страчували за відмову служити в німецькій армії

близько 1700

Геї, бісексуали та інші чоловіки, звинувачені в гомосексуальності

Сотні, можливо, тисячі

Темношкірі в Німеччині

Невідомо, можливо, сотні

Під час Другої світової війни німці та їхні союзники завдали спустошення не лише континенту, але й собі. Крім перерахованих вище, внаслідок Другої світової війни в Європі загинули мільйони інших людей. Німці та їхні союзники вбивали невинних цивільних осіб у масових вбивствах, які злочинці називали каральними акціями та антипартизанськими заходами умиротворення. 

Крім того, ще мільйони європейців, а також американців та інших були поранені або вбиті в боротьбі проти нацистської тиранії. Вони загинули як солдати армій союзників, а також як члени партизанських загонів та організацій опору. Війна також забрала життя мільйонів солдатів і цивільних осіб Німеччини та країн Осі.

Документування нацистських злочинів

Коли стало зрозуміло, що нацисти програють війну, вони спробували знищити докази своїх звірств. Вони ексгумували масові поховання та спалювали трупи. Вони також намагалися спалити та іншим чином знищити сотні тисяч аркушів паперу, на яких були задокументовані їхні злочини.

Але нацистські масові вбивства були настільки масштабними та руйнівними, що повністю приховати злочини і знищити докази було неможливо. Було очевидно, що мільйони людей загинули, а цілі громади зникли безвісти. Незважаючи на зусилля нацистів, уціліли як документи, так і свідки. У сукупності вони надали незаперечні докази Голокосту та інших масових звірств. Розповіді та свідчення очевидців, а також документи нацистської Німеччини слугували доказами на післявоєнних судових процесах. Вони також стали основою написання історичних праць про Голокост.

Обширний паперовий слід нацистської Німеччини став основою справи проти нацистських лідерів та організацій на Міжнародному військовому трибуналі в Нюрнберзі. В інших післявоєнних судових процесах документи нацистської Німеччини допомогли довести, що окремі особи вчинили конкретні злочини. Свідчення очевидців у післявоєнних судових процесах також допомогли засудити винних. 

Ті, хто вижили, задокументували свій досвід у мемуарах, щоденниках, письмових та усних свідченнях. У деяких випадках письмові свідчення вціліли, але їхні автори — ні. Ті, хто вижили, ініціювали створення архівів, меморіалів та музеїв, серед яких Меморіальний музей Голокосту Сполучених Штатів.

Вшанування пам’яті жертв

Меморіальний музей Голокосту Сполучених Штатів документує історії та долі шести мільйонів євреїв, убитих під час Голокосту, а також досвід мільйонів інших людей, убитих нацистською Німеччиною та її союзниками і колабораціоністами. 

Для тих жертв, чиї імена та історії залишаються невідомими, точне обчислення кількості жертв Голокосту та інших нацистських злочинів є невід’ємною частиною увічнення пам’яті про них.