عملیات مشعل، نبرد نظامی الجزایر- مراكش، در 8 نوامبر 1942 شروع شد و در 11 نوامبر 1942 به پایان رسید.

نیروهای آمریکایی و بریتانیایی به فرماندهی ژنرال آمریكایی دوایت دی.آیزنهاور در این نبرد شركت كردند. سه گروه ضربت در سواحل نزدیك كازابلانكا واقع در كرانه اقیانوس اطلس در مراكش، در حوالی اوران درغرب الجزایر و همچنین نزدیك شهر الجزیره - بیش از 250 مایل به سمت شرق الجزایر- فرود آمدند.

به رغم مقاومت اولیه نیروهای فرانسوی دولت ویشی، كودتایی كه توسط نیروی مقاومت فرانسه در شهر الجزیره در 8 نوامبر صورت گرفت، عملیات سپاه نوزدهم فرانسه را قبل از فرود متفقین خنثی کرد. ژنرال مارك كلارك، معاون آیزنهاور توانست دریاسالار ژان فرانسوا دارلان، نماینده ارشد دولت ویشی در آفریقای شمالی و ژنرال آلفونس ژوین، فرمانده نیروهای مسلح فرانسوی دولت ویشی در آفریقای شمالی را متقاعد کند تا به نیروهای فرانسوی دستور دهند تا در 11-10 نوامبر مقاومت مسلحانه خود را در اوران و مراكش متوقف کنند. و در ازای این همکاری، دارلان، زمانی که نیروهای فرانسوی به متفقین در آفریقای شمالی ملحق شدند، بطور موقت در مقام ریاست حکومت فرانسه باقی ماند.

ورود متفقین موجب اشغال مناطق غیر اشغالی فرانسه توسط آلمان و اعزام سریع سربازان آلمانی به تونس شد. دولت ویشی فرانسه برای جلوگیری از تصرف ناوگان مدیترانه ای خود توسط آلمانی ها، در 27 نوامبر 1942 آن را در بندرگاه های تولن غرق كرد. تا پایان نوامبر، متفقین از مرز تونس در شمال غربی گذشته بودند.