هانا النبوگن Hanna Ellenbogen

هانا النبوگن Hanna Ellenbogen

تاریخ تولد: ۲۳ نوامبر ۱۹۱۳

روزوِدٌو Rzeszow, لهستان

هانا یکی از سه فرزند متولد شده در یک خانواده‌ی یهودی در رزوادف، شهری مرکزی در لهستان بود. پدر هانا عمده فروش بود. هانا در نوجوانی در بنی آکیوا، سازمان جوانان صهیونیست فعالیت می‌کرد. او در رزوادف به مدرسه‌ی دولتی و سپس به دانشکده بازرگانی رفت.

۱۹۳۳-۳۹: پس از پایان دانشکده تجارت، هانا چند کلاس‌ با موضوع آموزش کودکان انتخاب کرد. او و دوستش یک شیرخوارگاه در رزوادف، با چند بلوک فاصله از خانه‌ی هانا برپا کردند. هنگام حمله‌ی آلمان به لهستان در ۱۹۳۹، شیرخوارگاه در اولین سالهای فعالیتش بود. چند هفته پس از حمله، آلمانی‌ها خانواده‌ی هانا را از خانه بیرون کردند. هانا که جایی برای رفتن نداشت تصمیم گرفت برادرش را که به شهر لووف تحت اشغال شوروی فرار کرده بود دنبال کند.

۱۹۴۰-۴۱: در لووف هانا توانست کاری در یک رستوران پیدا کند و در آنجا با زیگموند گوزدینسکی، مردی جوان که از کیلتس تحت اشغال آلمان به لووف فرار کرده بود، آشنا شد. در اوایل ۱۹۴۰ او تصمیم گرفت به خانواده‌اش در کیلتس بپیوندد و از هانا خواست با او برود. از آنجا که آلمان و شوروی در آن زمان متحد بودند، عبور از مرز بین لهستان تحت اشغال آلمان و شوروی امکان پذیر بود. در ۱۹۴۱ خانواده‌ی هانا در لووف عکس‌های عروسی هانا و زیگموند را دریافت کردند، آنها در کیلتس ازدواج کرده بودند.

زیگموند به لووف برگشت تا مدارک جعلی برای خودش و هانا تهیه کند. در هنگام غیبت او، هانا در هنگام دستگیری یهودیان در کیلتس دستگیر شد. از او دیگر خبری شنیده نشد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.