Dr. Joseph Jaksy, aki 25 zsidót mentett meg a háború során. Rejtekhelyeket, pénzt, gyógyszereket és hamisított iratokat biztosított nekik. Jaksy a „Világ igaza” kitüntetésben részesült. Csehszlovákia, a háború előtt.
MegtekintésSemmy Woortman-Glasoog Lientjével, egy 9 hónapos zsidó kislánnyal, akit rejtegetett. Woortman-Glasoog egy olyan hálózat aktív tagja volt, amely nevelőotthonokat, rejtekhelyeket és hamis okmányokat szerzett zsidó gyermekeknek. Később a „Világ Igaza” kitüntetésben részesült. Amszterdam, Hollandia, 1942 és 1944 között.
MegtekintésBert és Anne Bochove, akik 37 zsidót bújtattak gyógyszertárukban, Amszterdam Huizen nevű külvárosában, a képen gyermekeikkel láthatók. Mindketten a „Világ igaza” elismerésben részesültek. Lengyelország, 1944. vagy 1945.
MegtekintésGerardus Pontier református lelkész és felesége, Dora Wartema a Yad Vashem központban, ahol a „Világ Igaza” kitüntetésben részesültek, mert zsidó gyermekeket bújtattak Hollandiában. Jeruzsálem, Izrael, 1968.
MegtekintésHermine Orsi számos zsidót fogadott be otthonába, másokat pedig menedékhez segített Le Chambon-sur-Lignonban. A Yad Vashem a „Világ Igaza” elismerést adományozta neki. Marseille, Franciaország, 1940.
MegtekintésGertruda Babilinska Michael Stolovitzkyvel, egy általa rejtegetett zsidó fiúval. A Yad Vashem a „Világ Igaza” kitüntetést adományozta neki. Vilnius, 1943.
MegtekintésJohannes Post egy 250 emberből álló hálózatot szervezett Nieuwlande-ban, akik zsidókat szöktettek ki Amszterdamból, menedéket és személyazonosító iratokat szereztek nekik. A „Világ igaza” kitüntetésben részesült 1965-ben. Hollandia, ismeretlen dátum.
MegtekintésAz amszterdami ház, ahol Tina Strobos több mint 100 zsidót rejtett el egy különlegesen kialakított rejtekhelyen. Nyolcszor végeztek nála házkutatást, de a zsidókat soha sem találták meg. Hollandia, ismeretlen dátum.
MegtekintésDirke Otten azonosító fényképe, aki személyazonosító igazolványát egy zsidónak adta, hogy megmentse. Otten és férje egyszerre 50 zsidót rejtegettek otthonukban. Nieuwlande, Hollandia, ismeretlen dátum.
MegtekintésHat zsidó lány, akit a Hasselt közelében található lubbeeki Domonkos-rendi kolostorban rejtettek el a nácik elől. Belgium, 1942. október és 1944. október között.
MegtekintésStefania Podgorska (jobbra), a képen húgával, Helenával (balra), a német megszállás alatt álló Lengyelországban segítette a zsidók túlélését. Ételt biztosított a przemysli gettóban élő zsidóknak. Miután a németek 1943-van felszámolták a gettót, 13 zsidót mentett meg, amikor rejtekhelyet biztosított nekik a padlásán. Przemysl, Lengyelország, 1944.
MegtekintésA dél-franciaországi Le Chambon-sur-Lignonban rejtegetett gyermekek csoportja. Le Chambon-sur-Lignon, Franciaország, 1942. augusztus.
MegtekintésSzenes Hanna budapesti otthonának kertjében, mielőtt Palesztinába költözött és mentőakciókban vett részt ejtőernyősként. Budapest, Magyarország, 1939 előtt.
MegtekintésAz American Friends Service Committee kvéker küldöttei, akik egy segély- és mentőakciót szerveznek Toulouse-ban. Franciaország, 1941. január.
MegtekintésDán halászok ezzel a hajóval szállították a zsidókat a biztonságos Svédországba a német megszállás alatt. Dánia, 1943. vagy 1944.
MegtekintésDánia német megszállása alatt dán halászok (előtérben) zsidókat visznek át kompon egy szűk szoroson keresztül a biztonságosnak számító semleges Svédországba. Svédország, 1943.
MegtekintésMarcus Melchior dán főrabbi, aki figyelmeztette gyülekezetét, hogy a németek össze akarják gyűjteni a dán zsidókat. Malchior maga is bujkált, majd Svédországba menekült. Koppenhága, Dánia, 1943 előtt.
MegtekintésDr. Joseph Jaksy a következő személyekkel látható a képen (balról jobbra): Valeria Suran, Lydia Suran és a felesége. A Suran nővérek a Dr. Jaksy által a háború alatt megmentett 25 zsidó közé tartoznak. Csehszlovákia, ismeretlen dátum.
MegtekintésWe would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.