Samson Reichstein

Samson Reichstein

Data urodzenia: 24 marca 1884

Tarnopol, Polska

Samson, syn żydowskich rodziców, wychował się w Tarnopolu. Jego ojciec zmarł, kiedy Samson miał 13 lat; chłopiec zaczął pracować, żeby pomóc w utrzymaniu matki i czworga rodzeństwa. W październiku 1918 r. Samson poślubił Kaethe Ert, po czym przeprowadził się z nią do Hanoweru w Niemczech, gdzie pracował jako handlarz obwoźny. Ich syn Herbert urodził się w 1920 r. 

1933-39: W 1938 r. Samson i Kaethe, jako polscy obywatele, załatwili synowi amerykańską wizę wyjazdową w ramach przydziału przyznawanego Polsce. W tym samym roku Gestapo przyszło do nich z dokumentami deportacyjnymi. Tysiąc Żydów z Hanoweru, w tym ich, wysłano “do domu” do Polski. Pociąg, którym podróżowali zatrzymał się przed granicą Polski. Kobiety zostały w pociągu, a mężczyznom kazano iść dalej pieszo. Naziści bili mężczyzn i dosłownie przepchnęli ich do Polski.

1940-44: Spotkawszy się ponownie po przekroczeniu polskiej granicy, Samson i Kaethe podróżowali dalej do zajętego przez Rosjan Tarnopola. Niemcy najechali go w 1941 r.; Samson został aresztowany za uchylanie się od robót, do których zmuszano Żydów. W więzieniu pijany strażnik SS krzyczał po niemiecku: „Kto zabił niemieckiego żołnierza?” Kiedy nikt nie odpowiedział, strażnik krzyknął: „Kto mówi po niemiecku?” Samson się zgłosił. Strażnik kazał mu powtórzyć pytanie po polsku, i dodał, że jeśli nikt się nie przyzna, Samson zginie. Samson stał bez ruchu, w każdej chwili spodziewając się kulki w plecy.

Strażnik SS wypuścił Samsona. Ten przeżył wojnę i wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1946 r.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.