Samson Reichstein

Samson Reichstein

Doğum: 24 Mart 1884

Unknown

Samson, Tarnopol şehrinde yaşayan Yahudi bir anne baba tarafından yetiştirilmişti. Babasını 13 yaşındayken kaybeden Samson, annesine ve dört kardeşine destek olabilmek için çalışmaya başladı. Samson, 1918 yılının Ocak ayında Kaethe Ert'le evlenerek gezici bir tüccar olarak çalıştığı Almanya'nın Hannover kentine taşındı. 1920'de oğulları Herbert dünyaya geldi.

1933–39: 1938 yılında oğlumuza (Polonyalı olduğumuz için) Amerika'nın Polonyalı kotasından yararlanarak çıkış vizesi aldık. Aynı sene Gestapo, ellerinde sürgün evraklarıyla kapımıza dayandı. Hanover'den "evimiz" Polonya'ya gönderilen 1.000 Yahudinin arasındaydık. Polonya sınırına kadar trenle geldik. Daha sonra kadınlar trende bırakıldı ve erkeklere yürümeleri söylendi. Naziler, erkekleri sınırda döverek kelimenin tam anlamıyla bizi Polonya'ya sürdüler.

1940–44: Polonya sınırını geçtikten sonra Kaethe'le birbirimiz bulduk ve Sovyet işgalindeki Tarnopol'e gittik. 1941'deki Alman işgalinde Yahudi erkeklerin zorunlu çalışma görevinden kaçtığım için tutuklandım. Hapishanede sarhoş bir SS muhafızı, Almanca "Alman askerlerini kim öldürdü?" diye bağırıyordu. Kimseden cevap gelmeyince "Kim Almanca biliyor?" diye sordu. Öne çıktım. Bana soruyu Lehçe tekrar ettirdi ve itiraf eden olmazsa beni vuracağını söyledi. Arkamdan gelecek bir kurşunu bekler vaziyette orada öylece duruyordum.

Samson SS muhafızı tarafından salıverildi. Savaştan sağ kurtularak 1946'da Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.