Alexander Bernstein

Alexander Bernstein

Doğum: 1911

Karchai, Litvanya

Alexander, Litvanya'nın Karchai köyünde yaşayan Yahudi bir ailenin altı çocuğundan biriydi. Babası çiftçiydi. Alexander, Janova yakınlarındaki bir devlet okuluna gitti ve bir din okulunda İbranice ve Yahudi tarihi öğrendi. 1925'te ortaokula yazılmak için Siauliai'ye taşındı. Ablasıyla birlikte orada yaşadı.

1933–39: Alexander, Kovno'daki üniversitenin eczacılık bölümüne girdi. Diplomasını aldıktan sonra Siauliai'ye döndü ve Vilnius Caddesi'ndeki bir eczanede işe başladı. Alexander 1939'da Jocheved Todress ile evlendi. Aynı yıl Almanya Polonya’yı işgal etti. Litvanya o zamanlarda hâlâ özgür bir ülkeydi.

1940–44: 1940'ta Sovyetler Litvanya'yı topraklarına kattı. Bir yıl sonra Alman birlikleri, Siauliai'yi ele geçirdiler ve Alexander ve eşi dahil şehirdeki tüm Yahudileri gettolara taşıdılar. Alexander, gettodaki az sayıdaki eczacılardan biriydi. Alexander ve eşi, 1944 yılının Temmuz ayında Siauliai'den ayrılan son trene bindirildi. Birkaç farklı kampa gönderilmelerine karşın bir arada kalmayı başardılar. Ancak Riga yakınlarındaki Kaiserwald'da ayırılarak farklı kamplara gönderildiler.

Alexander, 1945 baharında Brabag-Schwarzheide kampında açlıktan yakalandığı bir hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. 34 yaşındaydı. Eşi Jocheved'den ise haber alınamadı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.