Alice Edelstein-Friedmann

Alice Edelstein-Friedmann

Doğum: 20 Ekim 1919

Hostoun, Çekoslovakya

Alice Edelstein adıyla dünyaya gelen Alice, Prag yakınlarındaki Bohemyalı Hostoun köyünde yaşayan Yahudi bir ailenin iki çocuğundan büyük olanıydı. Alice'in doğumundan kısa bir süre sonra babası, aileyi Viyana'ya taşıdı. Alice'in babası, orada toptan ayakkabı satışı yapıyordu. Alice, çocukken devlet okuluna gitmiş ve ayrıca dinî eğitim de almıştı.

1933–39: İşletme okulundan mezun olduktan sonra Avusturya'daki ekonomik kriz nedeniyle iş bulmakta zorlandım. 1936'da babam ofisine bakmama izin verdi. Ancak 1938'de başka bir ofiste iş bulduğumda sevinmiştim. Almanlar Mart ayında Avusturya'yı ilhak ettiklerinde orada henüz bir aydır çalışıyordum. Naziler, şehirdeki Yahudilere saldırmaya başladılar. Annem ve babamı terk etmek benim için zordu. Yine de Nazi teröründen kaçmak için Prag'a gittim.

1940–44: 1942 yılının Mayıs ayında Theresienstadt gettosuna gönderildim. Orada amcamı gördüm. Amcam başka bir yere aktarılacağımı ve ancak onun gelini olduğumu söylerse orada kalabileceğimi söyledi. Bu nedenle beni gelini olarak tanıttı. Orada kaldım ve trenim birkaç gün sonra ayrıldı. Kimse varış noktasının neresi olduğunu bilmiyordu. Bir yıl sonra Auschwitz'e gönderildim ve 1944'te 500 kadınla birlikte oradan Hamburg'a sokak ve fabrikalardaki enkazları temizlemek üzere gönderildim.

Alice, en sonunda Bergen-Belsen kampına gönderildi ve burada 15 Nisan 1945'te İngiliz birlikleri tarafından kurtarıldı. Alice, savaştan sağ çıkan tek aile üyesiydi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.