Amalie Petranker

Amalie Petranker

Doğum: 21 Ekim 1922

Münih, Almanya

Amalie, Yahudi anne ve babanın üç çocuğundan biri olarak dünyaya gelmişti. Polonya'nın Stanislav [Stanislawow] şehrinde yaşıyorlardı. Filistin'de yerleşimin ateşli bir destekçisi olan babası, ailesini oraya götürerek Yahudi anavatanının kurulmasına katkıda bulunacağını düşünüyordu. Filistin'e yapılacak olan göç yolculuğuna hazırlanmaları için Amalie ve kız kardeşleri, ilk ve orta okulu özel bir İbrani okulunda okudular.

1933–39: 1939 yılının Eylül ayında Stanislav [Stanislawow] Sovyet ordusu tarafından işgal edildi. Babam, orman bakanlığındaki işini kaybetti ve işçi oldu. Tıp fakültesine başvurmuştum ama matematik ve fen bilgisi öğretmeni yetiştiren bir enstitüye kabul edildim. Daha sonra bursum, "burjuva" bir aileden geldiğim gerekçesiyle iptal edildi. Aylık 600 ruble tutarında olan masraflarım, babamın maaşının üç katıydı. Bu yüzden eğitimimi yarıda bırakmak zorunda kaldım.

1940–45: 1942 yılında Felicia Milaszewska adında Katolik bir Polonyalı olarak Krakov'a [Krakow] kaçtım. Ocak 1944'te Krakov'a patlayıcı döşemesi için Alman ordusu tarafından kiralanmış bir Avusturya şirketinde işe başladım. Almanlar, Krakov'dan çekildikten sonra orayı yerle bir etmeyi planlıyordu. Aralık ayında Sovyet ordusu ilerlerken şirket Avusturya'ya taşındı. Ben şirketi "idare" etmem için geride bırakılmıştım. Telefonla patlatma emrini aldığımda emri kabul ettim ama uygulamadım. Sovyetler geldiğinde patlayıcıların bulunduğu yerleri gösteren planları onlara verdim.

19 Ocak 1945'te Krakov Sovyet ordusu tarafından kurtarıldı. Amalie, sağ kalmayı başararak geri dönen Yahudilere yardım etmek için yedi ay boyunca Krakov'da kaldı. 1947 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.