Bernard (Green) Greenspan

Bernard (Green) Greenspan

Doğum: 6 Mart 1911

Rozwadow, Polonya

Bernard, Polonya’nın güneyindeki Rozwadow kasabasında yaşayan Yahudi bir ailenin beş çocuğundan biriydi. Birinci Dünya Savaşı’nda askerlik yapmış, savaş sonucu aciz kalmış babası ailesini askerî maaşla geçindiriyordu. 1930'larda Bernard liseyi bitirdi ve ailenin çiftliğinde çalıştı.

1933–39: 1934'te Polonya ordusuna alınıp Lviv'e atandım. Orada bir kantin işletiyordum. Üç yıl sonra çalışmak için ailemin çiftliğine Rozwadow dışına döndüm. 24 Eylül 1939'da kasaba Almanlar tarafından ele geçirildi. Bazı Rozwadowlular Almanları gördüklerine memnun oldular. Kısa bir süre sonra işgalci güçler izlerken kasabalılar, Yahudi dükkânlarını yağmalamaya başladı. Almanlar, soygunların filmlerini bile yaptı.

1940–44: 1942'de sahte evraklar kullanarak Stryj [Stry] kasabasına gittim. Orada Yahudi olmayan bir Polonyalı gibi yaparak bir değirmende işe girdim. Bir gün işteyken silah sesi duydum. Kamyonların Yahudileri yakındaki çalılarla kaplı açık alana taşımasını izledim. Çalıların arasında Alman makineli silah yuvaları saklıydı. Yahudiler kamyonlardan indirildi ve koca bir çukurun etrafını saran köprülere kondu. Silahlar, insanları çapraz ateşte bırakarak delik deşik etti. Ateş tüm gün sürdü. İşten sonra açıklığın kımıldayan bir toprağa dönüştüğünü gördüm. Bazıları hayatta mıydı?

Bernard 1943 sonlarında Polonyalı partizanlara katıldı. Savaştan sonra 1957'de İsrail'e göç edinceye kadar Polonya'da kaldı. 1960'ta Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.