Bernard Rechnitz

Bernard Rechnitz

Doğum: 1895

Polonya

Bernard, Polonya'nın güneybatısında küçük bir kasaba olan Bedzin'de yaşayan Yahudi bir ailenin çocuğuydu. Bernard, 1930 yılında eşi Ruchla ile birlikte yakındaki Katowice şehrine taşındı. Burada toptan deri satışı yapıyordu. Evli çift, Jordana Street'teki bir apartmanın üç yatak odalı üst katında çocukları Moses ve Genia ile birlikte yaşıyordu.

1933–39: Kendisi bir Siyonist olan Bernard, 1939 yılında ailesiyle birlikte Filistin'e (Yishuv) göç etmeye karar verdi. Oğlu Moses, okulda Yahudi karşıtı sözlere maruz kalıyordu. Bernard'ın kendisi de işten eve doğru yürürken Yahudi karşıtı serseriler tarafından taciz ediliyordu. Bernard dükkânını sattı ve Rechnitz ailesi taşınmak için eşyalarını hazırladı. 1 Eylül tarihinde savaş başladığında bavulları Katowice tren istasyonundan gönderilmeyi bekliyordu.

1940–44: 1942'ye gelindiğinde Bernard ve ailesi, Skarzysko-Kamienna'da bulunan bir mühimmat fabrikasının çevresindeki çalışma kampına sürüldü. Bernard, işçilerin topçu mermilerini sarı renkli pikrik asitle doldurduğu C yan kampına gönderildi. Mermilerdeki zehirli barut deriye temas edildiğinde emiliyordu. Bir gün işçilerden biri, hazır bir topçu mermisini yere düşürerek merminin patlamasına neden oldu ve Bernard'ın eşi Ruchla da dahil olmak üzere birkaç kişi yaralandı. Bernard, eşini iyileştirebilmek için altın dişini söktürdü ve altını Ruchla'ya sağlıklı gıda alabilmek için karaborsada sattı.

Ruchla, tıbbî yardım alamadığı için hayatını kaybetti. Bernard, sonraki üç yıl boyunca Buchenwald da dahil olmak üzere çeşitli Nazi kamplarına gönderildi. Savaştan sonra Filistin’e göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.