Bernhard Liebster

Bernhard Liebster

Doğum: 1882

Owiecim, Polonya

Polonya'nın Oswiecim kasabasında yaşayan dindar Yahudi bir aileden gelen Bernhard, genç yaşlarında Almanya'nın Frankfurt şehrine göç etti. Burada yakındaki Reichenbach kasabasından gelen Bertha Oppenheimer ile evlendi. Reichenbach kasabasına yerleştiler. Kasabada toplam 13 Yahudi aile yaşıyordu. Bernhard ayakkabıcıydı. Çiftin üç çocuğu oldu.

1933–39: Bernhard, oturma odasının bir köşesinde ortopedik ayakkabılar yaptığı küçük bir dükkân açmıştı. Almanya'daki Yahudi düşmanlığı gittikçe büyüyordu. Ancak Reichenbach kasabası halkı Yahudi komşuları ile birlikte barış içinde yaşıyorlardı. Bu durum, 1938 Kasım'ında gerçekleşen ulus çapındaki katliamlar (Kristallnacht, Kırık Camlar Gecesi) sonrasında bile değişmedi. Ancak Bernhard'ın oğlu, Almanya 1938 Eylül'ünde savaşa girdiğinde Baden'de gezerken tutuklandı.

1940: Gestapo 1940 kışında Reichenbach'ı Yahudi sakinlerinden "kurtarmak" için düzenlediği harekat sonucunda Bernhard'ı tutukladı. Bernhard, Almanya'nın kuzeyindeki Berlin şehrine yakın olan Sachsenhausen toplama kampına gönderildi. Şans eseri birkaç hafta sonra oğlu Max da aynı kampa esir olarak gönderildi. Max, Bernhard'ı barakalarda bir yığın samanın arkasında yatarken buldu. Bernhard'ın bacakları şişmişti ve iltihaplıydı. Ciğerlerinde sıvı vardı. Bu hâliyle ölüme yakındı.

Bernhard, 1940 Mart'ında Sachsenhausen kampında hayatını kaybetti. 58 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.