Bertha Falkenstein

Bertha Falkenstein

Doğum: 22 Aralık 1877

Bergheim, Almanya

Bir kardeşi olan Bertha, babasının çiftçilik yaptığı küçük Bergheim kasabasında büyüdü. Bertha, Leo Falkenstein ile evlendikten sonra eşiyle birlikte Köln'ün 35 kilometre kuzeybatısındaki Hochneukirch'e yerleşti. Eşi, buradaki "Isak Falkenstein ve Oğulları" adlı sigara dükkânında çalışıyordu. Bertha ve Leo'nun Yahudi inancına göre yetiştirdikleri altı çocukları oldu.

1933–39: Bertha'nın kızı Johanna, 1937'de Hochneukirch'teyken kısa bir süre onlarla birlikte yaşamaları için eve iki kız getirmişti. Johanna'nın eşi Carl, iş bulmakta zorlanıyordu. Bu, kısmen Naziler 1933'te başa geldiğinden beri artan Yahudilere karşı ayrımcılık nedeniyleydi. Kızlar, ailenin büyük arka bahçesinde oynamayı ve büyükannelerine bahçeden orkide, çiçek ve meyve toplamasında yardım etmeyi severlerdi.

1940–44: Bertha ve Leo, 1942'de Çekoslovakya'daki Theresienstadt gettosuna sürüldüler. Leo, birkaç ay sonra hastalık ve yetersiz beslenme sonucu hayatını kaybetti. Bertha'nın kızı Johanna ve ailesi, aynı yılın Haziran ayının sonlarında Theresienstadt'a sürüldüklerinde Bertha, onları istasyonda karşıladı. Johanna, annesinin bir deri bir kemik kaldığını gördüğünde kızları Margot ve Lore'un önünde gözyaşlarını tutamadı.

1944 yılının Mayıs ayında 66 yaşındaki Bertha, Auschwitz'e gönderildi ve burada hayatını kaybetti. Margot, Theresienstadt ve Auschwitz'ten sağ çıkan tek aile üyesiydi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.