Boria Lerner

Boria Lerner

Doğum: 15 Aralık 1914

Lipcani, Romanya

Boria, o zamanlar Rus İmparatorluğu’na dahil olan Besarabya bölgesinde yaşayan Yahudi bir ailede dünyaya geldi. 1918'de Romanya'nın bölgeyi ilhak etmesinden sonra Besarabya'da yaşayan 200.000 Yahudi için hayat daha da zorlaşmıştı. Çarlık Rusyası'nda karşılaştıklarından daha çok Yahudi karşıtı yasa ve şiddetle karşılaşan pek çok Besarabyalı Yahudi, deniz aşırı ülkelere göç etti ya da Sovyet köylerine sığındı.

1933–39: Boria, bölgedeki devrimci komünist bir örgütte aktif olarak faaliyette bulunuyordu. Pek çok kez tutuklanmış ve hapse atılmıştı. 1938'in sonunda Paris'e yerleştikten sonra Uluslararası Tugaylar'a katılarak İspanyol Cumhuriyetçilerle beraber faşizme karşı savaştı. Mücadeleleri Mart 1939'da sona erince Nazilerle savaşmak için Fransız ordusuna katıldı. Fakat rahatsızlığı nedeniyle orduda görev alamadı ve terhis edildi.

1940–44: Mayıs 1940'ta Almanya'nın zaferinden sonra Boria, Güney Fransa'daki Rivesaltes tevkif kampına gönderildi. 1941 yılında oradan kaçarak Paris'e gitti. Paris'te bir Yahudi direniş örgütüne liderlik etti. Almanların işgal ettiği binalara patlayıcı yerleştiriyorlardı. Bombaların bir araya getirilmesinden sorumlu olan Boria, Latin Mahallesi'nde bir atölye ve patlayıcı deposu kurdu. 26 Haziran 1943'teki bir polis çevirmesi sırasında tutuklandı. İşkence görmesine karşın hiçbir şey söylemedi.

Boria, 20 Eylül 1943'te ölüm cezasına çarptırıldı. Yahudi Yeni Yılı'na denk gelen 1 Ekim Salı günü kurşuna dizildi. Boria, öldüğünde 28 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.