Cedomir Milan Sorak

Cedomir Milan Sorak

Doğum: 20 Temmuz 1920

Saraybosna, Yugoslavya

Cedomir, beş çocuklu Sırp Ortodoks bir ailenin en büyük çocuğu olarak dünyaya geldi. Sorak ailesi, birçok etnik grubu da içinde barındıran başkent Saraybosna'da yaşıyordu. Cedomir'in babası Milan, Yugoslav devlet demiryollarında çalışan bir mühendisti. Macaristan asıllı annesi Andjelija ise ev hanımıydı.

1933–39: Cedomir'in babası, Hırvatistan topraklarındaki demiryollarından sorumlu müdür yardımcılığına terfi edince Sorak ailesi Zagreb'e taşındı. 1938'de orta öğrenimini tamamlayarak Zagreb Üniversitesi'nde veterinerlik okumaya başladı. Cedomir, büyük şehirdeki yaşamı seviyordu. Hırvat bir kız arkadaşı olmuştu.

1940–41: 6 Nisan 1941'de Almanya Yugoslavya'yı işgal edince Cedomir, gönüllü olarak Yugoslav ordusuna katıldı. Dört gün sonra Almanlar Zagreb'e girdi. Hırvat faşistler iktidara geldiğinde Sırp, Yahudi ve Çingeneler karşı bir kampanya başlattılar. Cedomir, 27 Nisan'da kız arkadaşının evinden dönerken Hırvat polisi tarafından tutuklanarak Petrinjska Sokağı'ndaki hapishaneye konuldu. Daha sonra güneyde, Hırvat yönetiminde bulunan Koprivnica, Gospic ve Jadovno toplama kamplarına gönderildi.

Cedomir, Jadovna'da birbirine zincirlenmiş kalabalık bir mahkum grubuyla kamp dışında derin bir çukurun kenarına götürüldü. Hepsi, orada balyozlarla dövülerek çukura atıldılar.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.