Coenraad Rood

Coenraad Rood

Doğum: 12 Ağustos 1917

Amsterdam, Hollanda

Coenraad, 17. yüzyıldan beri Hollanda'da yaşayan Amsterdamlı Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Devlet okulundan mezun olduktan sonra pastacılık öğrenmek için bir meslek okuluna gitti. Fakat 13 yaşında eğitimini tamamladığında sağlık sorunları nedeniyle işini değiştirmeye karar vererek terzilik öğrenmeye başladı.

1933–39: 1937'de, 20 yaşımdayken, terzi çıraklığım sonra ermişti. Sonra bir yıl boyunca Yahudilere ait bir engelli bakım evinde hemşire olarak çalıştım. Bir hemşire olan Bep'le de orada tanıştım. Bep, beraber iyi bir gelecek kurabilmemiz için terziliğe geri dönmemi istiyordu. 1939'da Amsterdam'da bir terzihane açtım. Eylül ayında ise ordu için terzilik yapmaya başladım ve bu şekilde askerlik görevimi tamamladım.

1940–44: 1940 yılının Mayıs ayında Almanya Hollanda'yı işgal etti. 1942'de ve sonrasındaki üç sene boyunca bütün Hollandalı arkadaşlarımın acılar içinde ölümlerine şahit olduğum 11 faklı Alman çalışma kampına sürgün edildim. Annaberg kampında 16 yaşında bir erkek çocuğu yanıma geldi. Ayağında yırtık pırtık terlikler vardı. Ayakkabı karşılığında çorbasını verebileceğini söyledi. Benim iki çift ayakkabım olduğu için bir çiftini ona vererek çorbayı da istemediğimi söyledim. Bunu gören birisi "Aptal" dedi. "Çocuk bir hafta içinde ölecek ve ayakkabılarını da başkası alacak."

Naziler tarafından sürülen 81 kişilik o geniş aileden geride Coenraad dahil yedi kişi kaldı. Eşi Bep saklanarak kurtulmuştu. Savaştan sonra tekrar bir araya geldiler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.