Daniel Judelowitz

Daniel Judelowitz

Doğum: 1867

Aizpute, Letonya

Daniel, Letonya'nın Aizpute kasabasında yaşayan Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Daniel, burada Bella Hirschorn ile tanışıp evlendi ve çift birlikte kasabada bir fırın bakkal açtı. 1920'lerde Baltık kıyısındaki Liepaja şehrine taşındılar ve bir manifatura dükkânı açtılar. Çiftin 10 çocuğu oldu. Çocuklarından biri bebekken hayatını kaybetti.

1933–39: Judelowitz ailesinin dükkânı, kumaş ve düğmelerden gömleklere ve uzun çoraplara kadar çeşitli elbise malzemeleri ve aksesuarları satıyordu. Daniel ve Bella emekli olduktan sonra dükkâna kızları baktı. 1939 yılında Almanya Polonya'yı işgal etti. Letonya o zamanlarda hâlâ özgür bir ulustu.

1940–41: 1941 Haziran'ında Sovyetlerin Letonya'yı işgal etmesinden bir yıl sonra Alman birlikleri Liepaja'ya girdi. Liepaja'da yaşayan diğer tüm Yahudiler gibi Daniel ve eşine de kayıt olmaları ve değerli eşyalarını teslim etmeleri için yerel polis istasyonuna bildirimde bulunmaları emredildi. İşgal boyunca Baltık kıyısında Almanlar toplu idamlar gerçekleştirdiler. Bunlar Ağustos ayında durdu. Daha sonra Eylül ve Aralık ayları arasında yüzlerce Yahudi erkek ve kadın "çalışmaya uygun olmadıkları" için öldürüldü.

1941 yılının Yom Kippur gününde (Yahudi Kefaret Günü) Daniel ve Bella tutuklanarak sürüldüler. İkisinden de bir daha haber alınamadı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.