دانیل یودلویتز Daniel Judelowitz

دانیل یودلویتز Daniel Judelowitz

تاریخ تولد: 1867

ایزپوت, لتونی

دانیل در یک خانواده‌ی یهودی در شهر لتونیایی ایزپوت متولد شد. در آنجا دانیل با بلا هیرشون آشنا شد و ازدواج کرد. آنها با هم یک فروشگاه نانوایی در شهر برپا کردند. در دهه ۱۹۲۰ آنها به لیپایا در ساحل بالتیک نقل مکان کردند و یک فروشگاه خشکبار باز کردند. آنها ۱۰ فرزند داشتند که یکی از آنها در کودکی فوت کرد.

۱۹۳۳-۳۹: فروشگاه خانواده‌ی یودلویتز پارچه، یله یراق و لباس را از دکمه تا پیراهن و لباس زیر می فروخت. پس از بازنشستگی دانیل و بلا، دختر آنها مدیریت فروشگاه را بر عهده گرفت. در ۱۹۳۹ آلمان به لهستان حمله کرد. آن زمان لتونی هنوز یک کشور مستقل بود.

۱۹۴۰-۴۱: در ژوئن ۱۹۴۱، یک سال پس از اشغال لتونی توسط شوروی، نیروهای آلمان وارد لیپایا شدند. دانیل و همسرش مانند تمام یهودی‌های لیپایا مجبور به معرفی خود به ایستگاه های پلیس محلی برای ثبت نام و ارائه دارایی های ارزشمندشان شدند. طی چند هفته پس از اشغال، آلمانی‌ها، اعدام‌های دسته جمعی را در ساحل بالتیک آغاز کردند که در ماه اوت متوقف شد. سپس بین سپتامبر تا دسامبر، به دلیل «مناسب کار کردن نبودن» صدها مرد و زن یهودی کشته شدند.

در ۱۹۴۱ در روز یوم کیپور، روز کفاره یهودی ها، دانیل و بلا دستگیر و تبعید شدند. از هیچکدام از آنها خبری شنیده نشد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.