Daniel Schwarzwald

Daniel Schwarzwald

Doğum: 1 Kasım 1901

Byelts, Polonya

Lviv yakınlarındaki bir köyde yaşayan Raphael ve Amalia Schwarzwald çiftinin üç çocuğundan biri olan Daniel, çoğunlukla Danek olarak bilinirdi. Ailesi, okuduğu ortaokulun ve ticaret lisesinin bulunduğu Lviv şehrine o daha küçük bir çocukken taşınmıştı. Daniel kereste ihracatına başlamıştı. Çok sık seyahat ettiği için Lehçe, Almanca, Rusça, Yidce ve İngilizce biliyordu.

1933–39: İşleri iyi gidiyordu. 1935 yılında Laura Litwak ile evlendi ve çift Lviv'in Hıristiyan kesiminde bir apartman dairesinde yaşamaya başladı. Ama savaş yakındı. Almanlar da Sovyetler de sanayi kenti Lviv'e göz dikmişti. Daniel, iş bağlantılarının bulunduğu İngiltere'ye göç etmek istiyordu. Fakat eşi hamileydi ve anne babasını bırakmak istemiyordu. 1939 yılının Eylül ayında Sovyetler Lviv'i işgal ettiğinde Daniel'ın işine el konuldu.

1940–42: Lviv'in 1941'de Almanlar tarafından işgal edilmesinden sonra ise Schwarzwald ailesi gettoya gönderildi. Daniel, kalan parasıyla ailesi için sahte "Katolik Polonyalı" kimlikleri aldı. Polonyalı arkadaşları ona bir şey olursa ailesine yardım edeceklerine söz vermişlerdi. Bir gün Yahudi konseyinin ofisindeyken askerler binanın etrafını sararak herkesin dışarı çıkmasını istedi. Sarhoş bir Alman öldürülmüştü. Dışarı çıkanları hemen vuruyorlardı. Daniel pencereden atlamayı denedi.

1 Eylül 1942 Salı günü Daniel pencereden atladıktan sonra Almanlar tarafından vuruldu. Öldürüldüğünde 41 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.