David Mendel Petranker

David Mendel Petranker

Doğum: 1895

Delyatin, Polonya

David, küçük bir kasaba olan Delyatin'de yaşayan dindar bir Yahudi ailenin sekiz çocuğundan biriydi. I. Dünya Savaşı sırasında David, Avusturya ordusunda görev aldı. Savaştan sonra Frieda Gaenger ile evlendi ve Stanislav'a (Stanislawow) taşındı. David, burada kayınpederiyle birlikte kerestecilik yapıyordu.

1933–39: David, orman bakanlığının bölge müdürlüğünde yardımcı müdür olarak çalışıyordu. Üç kızını özel okula göndermişti. David, koyu bir siyonistti ve ailesiyle birlikte kısa bir süre içinde Filistin'e taşınmak için sabırsızlanıyordu. 1939 yılının Ağustos ayında en büyük kızı, Sovyet birlikleri 18 Eylül 1939'da Stanislav'ı işgal etmeden hemen önce Filistinli bir adamla evlendi. Daha sonra çift Filistin'i terk etti.

1940–45: Almanlar, 1941 Temmuz'unda Stanislav'ı işgal etti. Yıl sona ermeden David'in eşini ve en küçük kızını öldürmüşlerdi. David ortanca kızı Amalie ile yalnız kalmıştı. David, 1942 yılında trenle Belzec ölüm kampına gönderildi. David, tren vagonunun zeminindeki tahtaları söktü ve kendini hareket eden trenden raylara doğru sarkıtarak kaçtı. Ukraynalı bir çiftçinin çiftliğine kaçtı. Çiftçi, tarlada çalışması koşuluyla orada kalmasına izin verdi. Güvende olmasına karşın kendini Amalie'yi aramak zorunda hissediyordu. Stanislav'a giden bir trene bindi.

David, yolculuk sırasında ihanete uğrayarak polise teslim edildi. Daha sonradan ise idam edildi. David, Amalie'nin çoktan Stanislav'a kaçmış olduğunu ve çalıştığı çiftliğin yakınında bir yerde yaşadığını bilmiyordu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.