David Morgensztern

David Morgensztern

Doğum: 1925

Kaluszyn, Polonya

Varşova'nın 35 mil doğusunda küçük ve yerel halkın çoğunun Yahudi olduğu Kaluszyn kasabasında dünyaya gelen David ya da Duvid (ailesi onu bu şekilde çağırırdı), Yahudi bir ailenin dört çocuğundan ikincisiydi. David'in annesi ve büyükannesi, kasabada bir gazete bayisi işletiyor ve babası da belediye sarayında katip olarak çalışıyordu. David, devlet ilkokuluna gidiyordu.

1933–39: Polonya ve Almanya arasında savaş çıktı. Çoğu insan, Almanlar Polonya'yı işgal ederse neler olabileceğinden korkuyordu ve bu yüzden 83 mil doğudaki Sovyet sınırına kaçmaya karar verdi. Kuzenlerim Majlech ve Abram, babalarının kamyonuyla kaçmış ve 17 yaşındaki ağabeyim Josel, yakın zamanda arkadaşlarıyla yola çıkacaktı. 14 yaşında olmama karşın ailem, gitmek için yeterince büyük olmadığımı söylüyordu.

1940–44: Evimiz Alman ve Polonyalı birlikler arasındaki muharebe sırasında harabeye döndüğü için Kaluszyn'den 10 mil uzaklıktaki Minsk Mazowiecki kasabasına, babamın akrabalarının yanına taşındık. İlk başta orada yaşamak çok da kötü değildi. Ancak şimdi odalar çok kalabalık. Naziler, Minsk Mazowiecki'deki 5000'den fazla Yahudi'yi kasabanın küçük bir bölgesine taşınmaya zorladılar. Herkese yetecek kadar ev yok. Bu nedenle aileler evlerini paylaşıyor. Bitlerin taşıdığı tifüs virüsü yayılmaya başladı.

17 yaşındaki David ve ailesi, sınır dışı edilmemek için 1942 yılında Kaluszyn'e kaçtı. Ancak kısa bir süre sonra Kaluszyn'deki çoğu Yahudi, Treblinka imha kampına sürgün edildi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.