Elya Rosenblat

Elya Rosenblat

Doğum: 1912

Varşova, Polonya

Eli olarak da çağrılan Elya, Yidce konuşan Yahudi bir ailenin üç oğlundan en büyüğüydü. Çocukken ailesi, Varşova’nın 96 km güneyinde bulunan endüstri şehri Radom’a taşındı. Elya, okulu Radom’da bitirdikten sonra kadın terzisi olmak için çıraklığa başladı. En sonunda usta terzi ruhsatı aldı.

1933–39: 1936’da evlendi ve bir yıl sonra kızı oldu. Elya ve karısı, Zeromskiego Sokağı’nda, kendisi de terzi olan Elya’nın küçük kardeşi Itzik’in karşısında yaşamaya başladı. 1 Eylül 1939’da Alman birlikleri Polonya’yı işgal etti ve yedi gün sonra Radom’a girdiler. İşgalci Almanlar, tüm Yahudiler’i Zeromskiego Sokağı’ndan tahliye ettiğinde Elya ailesini ebeveynlerinin evine taşıdı.

1940–44: Almanlar Radom’daki tüm Yahudileri iki gettoda yaşamaya zorladığında Nisan 1941’de Elya'nın ailesi yeniden taşınmak zorunda kaldı. 1942’de Almanlar, Elya ve diğer terzi ustalarını bir SS dükkânında çalıştırmaya başladılar. Almanların gettoyu kapatmaları sırasında arama yapmaya geldiklerinde Elya, kızını bir bavula sakladı. Elya’nın çalıştığı dükkânı Almanlar tasfiye edince Rosenblat ailesi Majdanek’e sürgün edildi. Buradan Plaszow’a gönderildiler ve Elya tuz madeninde çalışmaya zorlandı.

Elya, tifüs kaptı ve Plaszow’da açlıktan öldü. Öldüğünde 31 yaşındaydı. Elya’nın kızı, barakalarda bulununca öldürüldü. Ancak karısı kurtuldu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.