اِلیا روزنبلات Elya Rosenblat

اِلیا روزنبلات Elya Rosenblat

تاریخ تولد: 1912

ورشو, لهستان

اِلیا که الی نیز نامیده می شد، یکی از سه پسر خانواده‌ای یهودی و ایدیش زبان بود. هنگامی که الیا کودک بود، خانواده اش به شهر صنعتی رادوم، در حدود ۶۰ مایلی ورشو نقل مکان کردند. الیا پس از پایان مدرسه در رادوم، شاگرد یک خیاط زنانه شد. او در نهایت گواهی استادی در خیاطی را دریافت کرد.

۱۹۳۳-۳۹: الیا در ۱۹۳۶ ازدواج کرد و یک سال بعد صاحب یک دختر شد. او و همسرش در خیابان ژرومسکیگو، روبه روی برادر کوچکتر الیا، ایتزیک که او نیز خیاط بود، زندگی می‌کردند. در ۱ سپتامبر ۱۹۳۹ نیروهای آلمان به لهستان حمله کردند و هفت روز بعد وارد رادوم شدند. هنگامی که آلمانی‌های اشغالگر تمام یهودی های خیابان ژروکسگیو را تخلیه کردند، الیا، خانواده‌اش را به خانه‌ی والدینش برد.

۱۹۴۰-۴۴: در آوریل ۱۹۴۱ خانواده‌ی الیا بنا به اجبار آلمانی‌ها برای انتقال تمام یهودی‌های رادوم به دو گتو، دوباره نقل مکان کردند. در ۱۹۴۲، آلمانی‌ها الیا و خیاط‌های ماهر دیگر را به کار در یک فروشگاه اس‌اس گماشتند. در حین تخلیه‌ی گتو توسط آلمانی‌ها، الیا در هنگامی که آلمانی‌ها برای جستجو می‌آمدند، دخترش را در یک چمدان مخفی می‌کرد. هنگامی که آلمانی‌ها فروشگاه محل کار الیا را تخلیه کردند،خانواده‌ی روزنبلات، به مایدانک Majdanek تبعید شدند. آنها از آنجا به پلاشوف فرستاده شدند و الیا در یک معدن نمک در آنجا مجبور به کار شد.

الیا در پلاشوف مبتلا به تیفوس شد و از گرسنگی فوت کرد. او در هنگام مرگ ۳۱ سال داشت. هنگامی که دخترش را که در پادگان مخفی شده بود یافتند، او را نیز کشتند اما همسرش زنده ماند.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.