Ema Schwarzova Skutezka

Ema Schwarzova Skutezka

Doğum: 6 Eylül 1876

Unicov, Çekoslovakya

Dindar Yahudi bir ailenin iki çocuğundan biri olarak dünyaya gelen Ema, küçük bir Moravya kasabası olan Lomnice’de büyüdü. Annesi market işletiyordu. 1901’de Ema, marketin düzenli müşterilerinden Eduard Skutecky ile evlendi. Çift, Brno şehrine yerleşti ve üç çocuğunu burada büyüttü. Eduard, bir nakliye şirketi işletiyordu.

1933–39: 1933’te Ema'nın üç çocuğu büyümüş ve yanlarından taşınmıştı. Dört yıl sonra kocası vefat etti. Ema, en büyük kızı Elsa’nın yanına taşındı. Elsa ve kocası, Skutezka ailesinin nakliye şirketini işletiyordu. Mart 1939’da Almanlar, Bohemya ve Moravya’yı işgal etti. Brno, Alman egemenliğine girdi. Almanlar, Yahudi nüfusa derhal kısıtlamalar uyguladı.

1940–42: 2 Ocak 1940’ta Ema, kızı Elsa, damadı ve torunu, Yahudi olduklarından evlerinden çıkarıldı. Aynı kış Ema'nın daha genç diğer iki çocuğu Filistin’e [Yishuv] göç etmeyi başardı. Bir yıl sonra Elsa, aile şirketini Alman vatandaşı birine, o zamanın parasıyla 10 dolardan daha az eden 200 Çekoslovakya kronuna sattı. 31 Mart 1942’de Ema ve kızının ailesi, Çekoslovakya’nın batısındaki Theresienstadt gettosuna nakledildi.

Ema, 9 Mayıs 1942’de Sobibor imha kampına gönderildi ve gaz odasında can verdi. 65 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.