Erika Neuman

Erika Neuman

Doğum: 12 Haziran 1928

Znojmo, Çekoslovakya

Erika, Moravya'nın Çek kesimindeki geçmişi 13. yüzyıla dayanan bir Yahudi cemaati olan Znojmo kasabasında dünyaya geldi. Babası, saygı duyulan bir avukat ve ailesiyle birlikte Filistin'e göç etmeyi isteyen ateşli bir siyonistti. 1931'de Neumanlar, Erika'nın babaannesinin ve dedesinin yaşadığı Romanya'nın Bukovina bölgesinde bir kasaba olan Stanesti'ye taşındı.

1933–39: Stanesti'de Erika, devlet okulunun yanı sıra, babasının kurulmasına yardım ettiği İbrani okuluna devam ediyordu. Erika, kız kardeşi Beatrice ve kasabadaki diğer çocuklarla oynamaktan hoşlanıyordu. Dedesiyle zaman geçirmeyi seviyordu. Çocukluğu, geleceğe ilişkin umutlar ve hayallerle doluydu. Ancak 1937'de faşist Demir Muhafızlar'ın üyeleri, Erika'nın babasını Stanesti'deki şef dava tahkik yetkilisi pozisyonundan almaya çalıştı. En sonunda mahkeme onu uydurma suçlamalardan akladı ve eski görevi iade edildi.

1940–45: 1940'ta Sovyetler Birliği Bukovina'yı işgal etti. Bir yıl sonra, Romanya Sovyetler Birliği'nin karşısında Nazi Almanyası ile birleştiğinde, Sovyetler Stanesti'den çıkarıldı. Çeteler, kasabanın Yahudilerine karşı kanlı saldırılar yürüttü. Bu zorbalık boyunca Erika ve ailesi, yerel polis şefinin yardımıyla Czernowitz'e kaçtı. 1941 sonbaharında Neumanlar, yaşama şartlarının yetersiz olduğu ve buradaki Yahudilerin Transnistria'ya sürgünlerinin konuşulduğu Czernowitz gettosuna yerleşmeye zorlandı. 1943'te Erika ve Beatrice, babalarının sağladığı sahte belgelerle gettodan kaçtı.

Sovyetler Birliği'ne varmalarının ardından Erika ve Beatrice, sonunda ebeveynleriyle birleştikleri Çekoslovakya'ya döndüler. Erika, Çek ordusundan bir subayla evlendi ve iki çocuk yetiştirdi. Yıllar süren yoğun çabaların, annesinin ve kız kardeşinin Sovyet lideri Nikita Khrushchev'e ricalarının sonucu, kocasının ölümünden üç yıl sonra 1960'ta
Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etmesine izin verildi. Erika, bir patoloji laboratuvarının yöneticisi oldu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.