اریکا نیومن  Erika Neuman

اریکا نیومن Erika Neuman

تاریخ تولد: ۱۲ ژوئن ۱۹۲۸

زنویمو, Znojmo چکسلواکی

اریکا در زنویمو، شهری در منطقه موراویا در چک متولد شد. قدمت جامعه‌ی یهودی آن منطقه به قرن ۱۳ می‌رسید. پدرش وکیلی شناخته شده و یک صهیونیست دو آتشه بود که آرزو داشت با خانواده‌اش به فلسطین مهاجرت کند. خانواده نیومن در سال ۱۹۳۱ به استانستی Stanesti، شهری در استان بوکوینا Bukovina در رومانی نقل مکان کردند، شهری که پدربزرگ و مادربزرگ پدری اریکا در آن زندگی می کردند.

۱۹۳۳-۳۹: در استانستی، اریکا به مدرسه دولتی و همچنین به یک مدرسه‌ی یهودی می رفت که پدرش در بنیان‌گذاری آن کمک کرده بود. او از بازی با خواهرش بئاتریس و دیگر کودکان شهر لذت می برد و از اینکه نزد پدربزرگ بودند خوشحال بود. کودکی او پر از امید و رویاهای آینده بود. در ۱۹۳۷، اعضای گارد آهنی فاشیست تلاش کردند تا پدر اریکا را از سمتش به عنوان یک مقام ارشد مدنی در استانستی برکنار کنند. در نهایت، یک دادگاه او را از اتهامات جعلی تبرئه کرد و او به شغل خود بازگشت.

۱۹۴۰-۴۵: در ۱۹۴۰، شوروی بوکوینا را اشغال کرد. یک سال بعد، با پیوستن رومانی به آلمان نازی در جنگ علیه شوروی، شوروی ها از استانستی بیرون رانده شدند. سپس شورشیان حمله های خونینی را بر ضد یهودیان شهر آغاز کردند. در جریان خشونت‌ها، اریکا و خانواده اش با کمک رئیس پلیس محلی به چرنویتز Czernowitz فرار کردند. در پاییز سال ۱۹۴۱، خانواده‌ی نیومن مجبور شدند در گتوی چرنویتز زندگی کنند. شرایط در آنجا بسیار سخت بود و یهودی‌های آنجا به تِرَنسنیسترا Transnistria تبعید می شدند. در ۱۹۴۳ اریکا و بئاتریس با مدارک جعلی که پدرشان تهیه کرده بود، از گتو فرار کردند.

اریکا و بئاتریس پس از فرار به شوروی، به چکسلواکی برگشتند و در نهایت به والدینشان پیوستند. اریکا با یک افسر در ارتش چک ازدواج کرد و صاحب دو فرزند شد. پس از چندین سال تلاش و درخواست‌های مادر و خواهرش از رهبر شوروی، نیکیتا خروشچف، او اجازه مهاجرت به
ایالات متحده را در سال ۱۹۶۰، سه سال پس از فوت شوهرش، دریافت کرد. اریکا سرپرست یک آزمایشگاه پاتولوژی شد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.