Eva Miodelska

Eva Miodelska

Doğum: 27 Ekim 1926

Lipsko, Polonya

Eva, Orta Polonya'da Radom'un yaklaşık 48 kilometre güneydoğusunda yer alan Lipsko kasabasında yaşayan dört çocuklu bir Yahudi ailenin en büyük çocuğuydu. Ailesiyle beraber Casimirska Sokağı 12 numarada oturan Eva, özel bir Yahudi ilkokuluna gidiyordu. Eva'nın babasının fabrikası vardı. Deri ve mantardan ayakkabı üretiyordu.

1933–39: 1930'ların başında yaklaşık 32 kilometre kuzeyimizde bulunan Zwolen'de ortaokula başladım. 1936'da babam, ölen kız kardeşinin eviyle ilgili meseleleri halletmek için Arjantin'e gitti. İki yıl boyunca orada kaldı. Annemle kardeşlerim Zwolen'e giderek büyükbabam ve büyükannemle yaşamaya başladılar. Babam 1938'de döndü. Bir yıl sonra 1 Eylül 1939'da Almanya, Polonya'yı işgal etti ve Eylül'ün ikinci haftasında da Lipsko'ya girdi.

1940–44: 1942 yılında Skarzysko-Kamienna çalışma kampında günde 12 saat kızgın bir fırının önünde durup kaplanmış mermi kovanlarını çıkarıyordum. Sıcaktan uyuya kalsam üretim dururdu. Hayatta kalmak istiyorsam başka bir işe geçmem gerektiğini biliyordum. Mutfakta çalışmak avantajlıydı. Böylece fazladan yiyecek alabilirdim. Kampta bir dişçi vardı. İçinde elmas olan dişimi anestezi uygulamadan çektirdim ve mutfakta bir iş "almak" için elması 1500 zlotiye sattım.

1944'te Eva, Leipzig'deki bir çalışma kampına gönderildi. Nisan 1945'te bir ölüm yürüyüşü sırasında kaçarak Alman bir ailenin yanında saklandı. Daha sonra Sovyet birlikleri tarafından kurtarıldı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.