Fanny Judelowitz

Fanny Judelowitz

Doğum: 27 Ekim 1922

Liepaja, Letonya

Fanny, halkın çoğunluğunu Yahudilerin oluşturduğu Letonya'nın Liepaja şehrinin Baltık limanında yaşayan Yahudi bir ailenin üç kızından en büyüğüydü. Fanny, bu şehirdeki bir Yahudi ilkokuluna gidiyordu. Ailesi bir ayakkabı dükkânı ile küçük bir ayakkabı imalathanesi işletiyordu.

1933–39: Genç bir kızken vaktimin çoğunu 1923 yılında Riga'da kurulan siyonist bir gençlik kulübünde geçiriyordum. Yaklaşık 25 erkek ve kızın oluşturduğu bir gruptuk. Filistin ve Yahudi mirası hakkında araştırmalar yapıyorduk. 1935'te annem, en küçük kız kardeşimi dünyaya getirdi. Adını Liebele koydular. 16 yaşında ortaöğrenimi tamamladıktan sonra Riga'da bir üniversiteye girmek için evden ayrıldım. Orada hemşirelik okudum.

1940–44: 1940'ta Sovyetler Birliği Letonya'yı işgal ettiğinde eve döndüm. Bir yıl sonra Almanlar, Letonya'ya ulaştılar ve bir hafta içerisinde Liepaja'yı işgal ettiler. Almanlar, derhal Yahudi erkekleri toplayıp vurmaya başladılar. Babam da onlardan biriydi. 15 Kasım 1941'de aileme sürülecekleri bilgisi verildi. Yakalanıp hapse atıldık. Birinin bana seslenildiğini duydum. Bir muhafız serbest bırakıldığımı söyledi. Buna karşı çıkarak "Annem ve kardeşlerim olmadan buradan çıkmıyorum" diye yanıt verdim. Muhafız bir an duraksayıp "Onları da al ve git buradan" dedi.

Fanny, birkaç sene boyunca beş toplama kampına esir olarak gönderildi. 4 Mayıs 1945'te Kiel'de kurtarıldı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.