Felicia Karo

Felicia Karo

Doğum: 12 Nisan 1926

Lodz, Polonya

Felicia, Katolik nüfusun çoğunlukta olduğu sanayi kenti Lodz'da yaşayan Yahudi bir ailede büyüdü. Baba tarafı 400 yıldır Polonya'da yaşamaktaydı. Erkeklere eğitim veren bir Yahudi ortaokulunda müdürdü. Ailesi ve arkadaşları arasında Lusia olarak da bilinen Felicia, İbranice ve Lehçe eğitim yapılan iki dilli bir Yahudi okuluna gidiyordu.

1933–39: 12 yaşımda Nazilerle ilgili bir sürü kötü şey duyuyordum. Polonya'da doğmuş Alman Yahudisi bir komşumuz vardı. Nazilerin onu ayrılmaya zorladığını söylemişti ve kocasını da öldürmüşler. Böyle konuştuğunu duyunca kendimi kötü hissettim. Ona yardımcı olmak için birkaç kitabımı vererek iki küçük oğluna Lehçe çalıştırdım. Okulda Polonya'nın Almanya'yı yenebileceğini, bu yüzden endişe etmenin gereksiz olduğunu söylüyorlardı. Fakat 1939'da Almanya Polonya'yı işgal etti.

1940–44: Ocak 1940'ta zorunlu olarak gettoya taşındık. 1944 yılının Ağustos ayında Sovyet kuvvetleri yaklaşırken SS'ler sağ kalanlara "yeniden yerleşim" için tren yolu yakınlarında toplanma emrini verdi. Kendileri isteyerek gidenlere ödül olarak bir somun ekmek veriliyordu. "Yeniden yerleşim" korkumuz, açlığımızı yenmişti. Birkaçımız, babamın ikinci kattaki ofisinde saklanıyordu. Saklandığımızı kimsenin fark etmemesini umuyorduk ama bir çocuğun ağlaması bizi ele vermişti. Polis üst kata çıktı ve sıraya girmemizi emretti.

Felicia, sürüldüğü Auschwitz'te ve diğer Alman kamplarında hayatta kalmayı başardı. 15 Nisan 1945'te Bergen-Belsen'de İngiliz birlikleri tarafından kurtarıldı. 1948'de de Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.